piątek, 4 lutego 2011

Jarosław Modzelewski - malarstwoMalarstwo Jarosława Modzelewskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce, jest szczególnym sposobem przedstawiania rzeczywistości.

Jarosław Modzelewski ukazuje w swoich obrazach sceny zaczerpnięte z codziennej rzeczywistości. Operowanie przez artystę uproszczoną, lapidarną formą nadaje jego przedstawieniom pozornie zwięzły obraz danej sytuacji. Z pozoru banalne przedstawienia Modzelewskiego nasycone są emocjonalnym napięciem. Niekiedy ujawnia się w nich ironiczny stosunek artysty do świata. Jednocześnie każde z tych przedstawień zawiera specyficzną dozę tajemniczości, niedopowiedzenia, niepokoju.

Twórczości Modzelewskiego od początku odnosiła się także do politycznej rzeczywistości. W 1982 był współzałożycielem Gruppy – formacji artystycznej, której członkowie w swym malarstwie, a także akcjach artystycznych i swoją postawą dawali wyraz napięciom, dylematom artystycznym czasu stanu wojennego.

Jarosław Modzelewski (ur. 1955 r.) jest profesorem na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi pracownię malarstwa. Brał udział w najważniejszych wystawach sztuki polskiej tej dekady: „Ekspresja lat 80.”, „Co słychać?”, „Realizm radykalny”. Jest laureatem Paszportu Polityki za rok 1998 i jednej z najbardziej prestiżowych nagród – Nagrody Cybisa za rok 2004. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych polskich i zagranicznych.
Alicja Wilczak

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej prezentujemy obecnie kilka prac Jarosława Modzelewskiego

Jarosław Modzelewski „Pies”, archiwum Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz