poniedziałek, 31 grudnia 2012

10 najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 rokuDamien Hirst, Tate Modern

10 wydarzeń artystycznych 2012 roku - oto subiektywny wybór.


Luwr w Lens, Cranach we Wrocławiu, Hirst w Tate Modern, Szapocznikow w Nowym Jorku, a Rubens na Uralu. Jakie wydarzenia zasługiwały na najwięcej uwagi w 2012 roku?

"Madonna pod jodłami" wróciła do Wrocławia.
Spokojna twarz Marii z Dzieciątkiem z datowanego na ok. 1501 arcydzieła Łukasza Cranacha Starszego nie zdradza wielu wydarzeń, które były udziałem tego obrazu. Obecnie można go zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

Madonna pod jodłami, Łukasz Cranach Starszy

„Dama z gronostajem” wróciła do kraju – po ponad dwóch latach kontrowersyjnych podróży po świecie obraz Leonarda da Vinci wrócił do Krakowa. Na długo. Można go oglądać na Zamku Królewskim na Wawelu.

Leonardo da Vinci, Dama z Gronostajem
Alina Szapocznikow w MoMA w Nowym JorkuNowojorskie muzeum MoMA było kolejnym miejscem, w którym zachodnia publiczność miała okazję zapoznać się z twórczością polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow. Można śmiało powiedzieć- to jest światowy format.


Alina Szapocznikow, Scuplture Undone, Moma•moma.org

Powstał Luwr Bis w górniczym Lens - 10 sierpnia obchodzona jest rocznica powołania Muzeum w Luwrze w 1793 roku. 4 grudnia 2012, przed okrągłą rocznicą, nadszedł czas na potomstwo- powstała filia Luwru w Lens, byłym górniczym mieście na północy Francji.
Wystawa Wojciecha Fangora w krakowskim Muzeum Narodowym. Cały wiek sztuki w biografii jednego człowieka.Genialna ekspozycja.

Wojciech Fangor•Wojciech Fangor, Muzeum Narodowe w Krakowie

150 rocznica urodzin Gustava Klimta –cała Austria i pół Europy odkrywała na nowo mistrza wiedeńskiego symbolizmu.Klimt Year

Rekordy na aukcjach w Christie's i Sotheby's- kryzys sztuce niestraszny.
Obraz Edvarda Muncha „Krzyk” z 1895 roku wylicytowany został za prawie 120 mln dolarów. „Orange, red, yellow” Marka Rothko- sprzedano za 86,9 mln dolarów
Za rekordową kwotę 44,8 mln dolarów sprzedano dzieło Roya Lichtensteina „Sleeping Girl”

Roy Lichtenstein, Śpiąca dziewczyna


Detektywi na tropach sztuki. Odnaleziono obraz Matisse'a „Odaliska w czerwonych szarawarach" wart 3 mln dolarów - obraz skradziony około 10 lat temu w Wenezueli odzyskano w tajnej operacji w Miami na Florydzie.


Henri Matisse

London 2012 Festival - Sztuka jest tak stara jak sport. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie odbyła się też Olimpiada Kulturalna – projekt skupiający setki instytucji kulturalnych, placówek artystycznych i niezależnych twórców. Dzieła sztuki stały się inspirującym tłem dla wydarzeń sportowych. Brawo Londyn! A w Warszawie?London 2012 Festiwal

Damien Hirst został klasykiem - a to dzięki wystawie w Tate Modern. Chwilę wcześniej Larry Gagosian pokazał jego prace równocześnie w swoich 12 galeriach.


Damien Hirst, Tate Modern

Rubens na Uralu? - Rosyjscy eksperci twierdzą, że obraz „Maria Magdalena w żałobie z siostrą Martą”, znajdujący się w muzeum w Irbicie – małym mieście na Uralu, jest autentycznym dziełem Petera Paula Rubensa.PS Dodatkowy punkt, nasz osobisty ważny moment:

19 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów zainaugurowana została działalność Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na Mont des Arts, w samym centrum Brukseli. List z gratulacjami napisała sama Królowa Paola! Obok- Muzeum Magritte`a, Królewskie Muzea, słynny Bozar i Grand Place. A wokół - ciekawa sztuki publiczność z całej Europy i świata, która odkrywa sztukę polską. Abakanowicz, Dwurnika, Dominika, Markowskiego, Mitoraja, Okrassę, Opałkę, Rózgę, Sasnala.


Edward Dwurnik, Bruksela, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej Galeria Katarzyny Napiórkowskiej .•www.napiorkowska.pl
Ranking powstał przy udziale artissimo.pl, blogu o sztuce.Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz