piątek, 7 grudnia 2012

Turner Prize dla Elizabeth Price


Elizabeth Price została laureatką najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej Turner Prize 2012. Nagrodzona przez jury praca "The Woolworths Choir of 1979" to trzy odrębne wideo- instalacje. Jedna z nich dotyczy słynnego pożaru sklepu w Manchesterze z 1979 roku, który pochłonął 10 ofiar śmiertelnych.

"The Woolworths Choir of 1979" składa się z trzech części: ujęć gotyckiej architektury sakralnej, fragmentów występów żeńskich grup muzycznych z lat 60. i relacji telewizyjnych o pożarze, który doprowadził na Wyspach do zmiany przepisów przeciwpożarowych. Elisabeth Price łącząc muzykę, tekst i niezwiązane ze sobą obrazy, chciała udowodnić, że każdą informację, niezależnie od tego, czy jest ona zwykłym suchym faktem, czy makabrycznym wydarzeniem, można przedstawić w tak atrakcyjny sposób, by zachwycić widza.

Artystka była najmniej znana wśród artystów nominowanych w tym roku do nagrody Turnera (Spartacus Chetwynd, Luke Fowler, Paul Noble). E. Price (ur. 1966) dorastała w podlondyńskim Luton, była członkinią rockowych grup Talulah Gosh i The Carousel, studiowała w The Ruskin School of Drawing and Fine Art i na Uniwersytecie w Oxfordzie.


Nagrodę Turner Prize powołano do życia w 1984 roku. Z założenia promuje ona najbardziej oryginalne przedsięwzięcia żyjących artystów, których wiek nie przekroczył 50 lat, urodzonych, żyjących lub pracujących w Wielkiej Brytanii. Często wywołuje gorącą dyskusję na temat wartości sztuki współczesnej. Wyróżnienie jest przyznawane przez kilkuosobowe jury krytyków i znawców rynku sztuki. W połowie każdego roku, spośród zgłoszonych projektów wybierane są cztery najciekawsze, które trafiają potem na konkursową wystawę w Tate Modern. Zwycięzca otrzymuje czek na niebagatelną sumę 25 tysięcy funtów. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. duet Gilbert & George, Anish Kapoor, Damien Hirst, Tracey Emin.

Fragment filmu "The Woolworths Choir of 1979":
http://www.guardian.co.uk/artanddesign/video/2012/dec/04/elizabeth-price-woolworths-choir-video

Wystawa artystów nominowanych do nagrody Turner Prize w Tate Modern potrwa do 6 stycznia 2013 r.

Alicja Wilczak

źródło: www.tate.org.uk


Fot. 2. Elizabeth Price, „The Woolworths Choir of 1979 2012© Elizabeth Price 2012 (kadr)

http://www.tate.org.uk/whats-on/tate-britain/exhibition/turner-prize-2012Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz