sobota, 1 grudnia 2012

Konkurs Malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2012

Prace finalistów Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch

„Mnie interesuje tylko malarstwo” słowa profesora Eugeniusza Eibischa stały się nie tylko trafnym podsumowaniem wspaniałej twórczości i biografii artysty, ale również hasłem wiodącym organizowanego przez Fundację im. Franciszki Eibisch, konkursu dla młodych artystów malarzy.

Determinacja, upór, konsekwencja - to tylko nieliczne słowa, jakimi opisać można artystyczną drogę profesora Eibischa, który studia malarskie rozpoczął wbrew woli swoich rodziców i przez całe życie realizował swoją największą pasję - malarstwo.

Wspomniana pasja i miłość do sztuki przetrwały dzięki powołanej z woli artysty Fundacji im. Franciszki Eibisch. Franciszka była żoną artysty, którą poznał przebywając w latach 20. minionego wieku w Paryżu, gdzie wystawiał swoje prace w słynnej Galerii Leopolda Zborowskiego, odkrywcy i marszanda Modiglianiego. Przepiękna żona była nie tylko wspaniałą towarzyszką życia artysty, ale stała się również jego muzą, natchnieniem i inspiracją.

Fundacja im. Franciszki Eibisch zajmuje się przede wszystkim promocją młodych utalentowanych artystów malarzy, którzy w swojej twórczości odnoszą się do tradycji polskiego malarstwa, tym samym przyczyniając się do jego rozwoju. W konkursie mogą wziąć udział młodzi artyści - studenci ostatnich lat akademii i do dziesięciu lat po dyplomie.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 170 artystów z całej Polski. Spośród nich jury wybrało 39 najlepszych prac finałowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki - artyści wykazali się nie tylko znakomitym kunsztem malarskim, niezwykłą wrażliwością, ale również uderzającą dojrzałością artystyczną.


Laureat konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10000 zł. Dodatkowo zostanie przyznanych sześć Wyróżnień Honorowych.
Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi 3 grudnia 2012.


Eugeniusz Eibisch był wybitnym polskim artystą malarzem oraz współtwórcą nurtu kolorystycznego w Polsce. Urodził się 1896 roku w Lublinie. Studia malarskie ukończył pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1922 roku mieszkał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris oraz wystawiał swoje prace w słynnej Galerii Leopolda Zborowskiego. Po powrocie do Polski był Rektorem ASP w Krakowie oraz prowadził katedrę malarstwa na warszawskiej ASP.

Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym słynnej Nagrody Guggenheima (Nowy Jork, 1960). Uczestnik Biennale w Wenecji.

Zmarł w Warszawie w 1987 roku. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Powołał do istnienia Fundację im. Franciszki Eibisch, która pomaga w rozwoju i promocji szczególnie utalentowanych młodych artystów.

Paulina Niewiadomska

www.eibisch.pl
www.facebook.com/FundacjaEibisch
Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz