niedziela, 25 listopada 2012

Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza w Krakowie

 
Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje wystawę grafik Brunona Schulza z cyklu „Xięga Bałwochwalcza” powstałych w latach 1920-1921.

Tematem grafik Brunona Schulza są obsesje mężczyzn związane z kobietami i bałwochwalczy hołd oddawany kobietom przez mężczyzn. Te groteskowe i pełne erotyzmu przedstawienia artysta wykonał techniką clichè-verre. Schulz pisał o niej tak:

Metoda, którą się posługuję, jest żmudna. Nie jest to akwaforta, ale tzw. cliché-verre – płyta szklana. Rysuje się igłą na warstwie czarnej żelatyny pokrywającej szkło, w ten sposób otrzymany negatywny, przeświecający rysunek traktuje się jak negatyw fotograficzny, tj. kopiuje się w ramce fotogr. na papierze światłoczułym, wywołuje, utrwala i zmywa – proceder jak przy odbitkach fotograficznych; koszt znaczny – praca także.” (Bruno Schulz, Księga listów, pod red. Jerzego Ficowskiego).


Schulz pracował nad grafikami wyłącznie w domu, czasem korzystając z pomocy siostrzeńca lub jego kolegów. Nie chcąc ujawniać przed nimi, że grafiki „Xięgi” wynikały z jego własnej inwencji twórczej, mówił chłopcom, że są to ilustracje do powieści „Wenus w futrze” Sacher-Masocha, drugorzędnego pisarza austriackiego, od którego nazwiska urobiony został termin „masochizm”, nazwa dewiacji nieobcej samemu Schulzowi.

Obrazy budziły kontrowersje wśród ówczesnych odbiorców. Niektórzy twierdzili, że są anachroniczne, inni natomiast dostrzegali w nich pornograficzny i satanistyczny charakter. Pokazywane na wystawie grafiki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Literatury w Warszawie.

Alicja Wilczak


Fot 1. Bruno Schulz, "Dedykacja" (Introdukcja), 1920, cliché-verre na papierze, 13,5 x 18 cm
Fot.2. Bruno Schulz, "Ogiery i eunuchy" (Eunuchy i ogiery), 1920-1921, cliché-verre
Fot 3 . Bruno Schulz, "Zuzanna i starcy", 1920-1921, cliché-verre na papierze, 23,5 x 17,5 cm


Muzeum Narodowe w Krakowie

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku

8 listopada 2012 - 9 stycznia 2013
Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz