sobota, 17 listopada 2012

Odkryte dzieło Rubensa w Rosji

Rosyjscy eksperci twierdzą, że obraz „Maria Magdalena w żałobie z siostrą Martą”, znajdujący się w muzeum w Irbicie – małym mieście na Uralu, jest autentycznym dziełem Petera Paula Rubensa.

Dotychczas uważano, że obraz jest kopią pierwotnego dzieła, lecz renowacja i analiza chemiczna ujawniła, że obraz pochodzi z XVII wieku. Viktor Korobov z Ermitażu w Sankt Petersburgu przypisuje autorstwo obrazu Rubensowi oraz jego uczniom. Dyrektor muzeum w Irbicie, Valery Karpov twierdzi, że twarz Marii Magdaleny mogła być namalowana przez samego Rubensa a postać siostry – Marty przez uczniów Mistrza.

Obraz został przeniesiony z Ermitażu do muzeum w Irbicie w 1975 roku, gdy młody wówczas dyrektor - Valery Kaprov zabiegał o powiększenie zbiorów, mógł wtedy tylko liczyć na dobrej jakości kopie obrazów. Malowidło znajdowało się w archiwum muzeum, ze względu na zły stan zachowania. Dopiero rok temu muzeum otrzymało dofinansowanie na renowację obrazu.

Pod koniec XIX wieku obraz należał do nauczyciela Wojskowej Akademii. W 1931 roku został zarekwirowany przez bolszewików i przekazany do Ermitażu oraz oznaczony jako kopia Rubensa.Obraz z Muzeum w Irbicie bardzo przypomina oryginał znajdujący się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Peter Paul Rubens miał w zwyczaju malować kilka wersji tego samego przedstawienia, nawet do ośmiu kopii. Często także korzystał z pomocy uczniów. Obraz z Muzeum w Irbicie zostanie poddany dalszej analizie ekspertów i z czasem dowiemy się czy na pewno jest to prawdziwe dzieło Rubensa.

Alicja Wilczak


Fot Peter Paul Rubens „Pokutująca Maria Magdalena”1620 r, 157x205 cm, olej na płótnie, Kunsthistorisches Museum, Wiedeń Austria

źródło: artdaily.com

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz