wtorek, 13 listopada 2012

„Waldemar Świerzy - legenda polskiego plakatu. Dzieło i postać ” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie


Podczas odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy pt.:„Waldemar Świerzy  - legenda polskiego plakatu. Dzieło i postać ” zostanie zaprezentowanych ponad 180 obiektów jednego z mistrzów „polskiej szkoły plakatu”, plakacisty, grafika - Waldemara Świerzego. Oprócz plakatów można będzie podziwiać także inne dzieła: druki wydawnicze, rysunki, litografie, szkice i projekty do plakatów, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego z Warszawy oraz z archiwum artysty.

Waldemar Świerzy urodził się 9 września 1931 r. w Katowicach. W 1946 r. zapisał się do Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach, przekształconej w 1947 r. w Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych a następnie w Wydział Grafiki, filię krakowskiej ASP (obecnie samodzielna Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom uzyskał w 1952 r. w katedrze prof. Józefa Mroszczaka. Za namową Mroszczaka, który został kierownikiem graficznym Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (WAG-u) przeniósł się do Warszawy. Początkowo współpracował głównie z WAG-iem i Centralą Wynajmu Filmów (CWF), później nawiązał kontakty z teatrami i wydawnictwami w Warszawie a w następnych latach także na terenie kraju. Otrzymywał również zlecenia z zagranicy. Projektował plakaty i inne formy graficzne dla agencji reklamowych i wydawnictw w Danii ("Minerwa", "Munksgaard"), Holandii i RFN, teatrów w Münster, Osnabrück, Bonn. Projektował oprawę graficzną polskich pawilonów międzynarodowych na targach w Nowym Jorku (1958), Lipsku i Wiedniu (1959), Casablance (1965) i Poznaniu oraz polskich wystaw przemysłowych (w zespole) w Pekinie (1961), Moskwie, Mińsku, Leningradzie i Tbilisi (1959, 1969). W latach 1965 -1994 prowadził zajęcia w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu jako kierownik Pracowni Grafiki Projektowej. W 1994 r. objął pracownię plakatu na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Niezależnie od tego w 1970 r. prowadził cykl wykładów w Hawanie, w latach 1979-80 na Uniwersytecie w Meksyku, w 1985 r. prowadził zajęcia w Hochschule der Künste w Berlinie, a w 1989 r. na uczelni w Kassel.


Brał udział w pracach jury licznych międzynarodowych wystaw i konkursów na plakat, m.in.: w Brnie (1978), Fort Collins, Colorado (1978), Meksyku (1979), Lahti (1981), Toyamie (1988), Sofii (1995) i Warszawie (1984, 1986 i 1996). W latach 1979 - 1994 przewodniczył Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie; od 1966 r. - członek Alliance Graphique Internationale (AGI).

W 1997 r. otrzymał tytuł Profesora Honorowego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (odpowiednik Doctora Honoris Causa w innych uczelniach).

Prace artysty znajdują się w zbiorach polskich jak i zagranicznych m.in.: Stedelijk Museum, Amsterdam; Moravska Galerie, Brno; Kunstbibliothek, Berlin; Bibliothek Forney, Paryż; Ermitaż, Petersburg; Institut of Contemporary Art, Londyn; Museum of Modern Art, Toyama; Muzeum Narodowe, Poznań; Muzeum Plakatu, Warszawa-Wilanów. Kuratorem wystawy jest Zdzisław Schubertźródło: www.pgs.pl
oprac.Katarzyna Kucharska

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz