czwartek, 10 stycznia 2013

GALERIA SZTUKI KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ & EDWARD DWURNIK DLA WOŚP


Trzy prace Edwarda Dwurnika z motywem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Brukseli zostały przekazane przez Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej i artystę na licytację na rzecz WOŚP.

Prace są przedmiotem licytacji na allegro:

W obrazach Edwarda Dwurnika kolorowe widoki miast zestawione są z bezkompromisowo przedstawionymi postaciami i wydarzeniami. Edward Dwurnik w dokumentuje ważne fakty historyczne umiejscawiając bohaterów swoich obrazów wokół znanych miejskich motywów. Artysta uczynił tak również w przypadku prac z motywem z Brukseli. Dwurnik przedstawia widzowi serce Brukseli, czyli Grand Place z jego XVIII-wiecznymi kamienicami. A nad tym sercem miasta - potężne serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra gra!


Edward Dwurnik, Bruksela, 46x27 cm, akwarela, 2012 rok


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Brukseli to kolejna miejska legenda Dwurnika, malarska notatka o mieście, o Brukseli i o sprawach ważnych - o polskiej akcji charytatywnej, przeprowadzanej w tym roku pod hasłem ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. 

Edward Dwurnik, Bruksela, 46x27 cm, akwarela, tempera, 2012 rok


Edward Dwurnik -  jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych artystów polskich. Malarz, rysownik i grafik. Studiował w latach 1963-1970 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej. Przez 3 lata studiował rzeźbę. Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną "Solidarności" (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992) oraz prestiżową nagrodą Fundacji Coutts & Co w Zurychu (1992).
Jeden z nielicznych artystów, który swoje prace pokazywał miedzy innymi Kassel na "documenta". Cieszy się uznaniem zarówno krytyki artystycznej jak i kolekcjonerów sztuki.

Edward Dwurnik, Bruksela, 46x27 cm, akwarela, tempera, 2012 rok


Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej jest jedną z najdłużej działających galerii sztuki w Polsce. Mieści się w Warszawie,  Poznaniu i w Brukseli. Prezentuje najciekawszych artystów polskich - miedzy innymi Abakanowicz, Dominika, Dwurnika, Opałkę oraz twórców młodego pokolenia. Od maja 2012 roku posiada swój salon ekspozycyjny w centrum Brukseli, przy Mont des Arts 8 ( Kunstberg).


GALERIA SZTUKI KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ
Mont des Arts 8, Bruksela

Justyna Napiórkowska,  tel. 48 603 378 567 , 32 495 71 89 88
justyna@napiorkowska.plUdostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz