czwartek, 24 stycznia 2013

ANDRZEJ BOROWSKI „Podróże”Andrzej Borowski jest artystą malarzem.
Co jednak w rzeczywistości to oznacza? Jest to pasja i potrzeba tworzenia. Wrażliwość. Dostrzeganie piękna. Fascynacja światłem. Zachwyt detalem. Potrzeba opowiedzenia po swojemu, własnym malarskim językiem o tym, co wzrusza, zachwyca, porusza.

Andrzej Borowski szczególną inspirację znajduje w miejscach, które są malarską ziemią obiecaną. Toskania, Prowansja, południowe pejzaże. Ich mocne światło, nasycone barwy, kontrastowość. Poetyckość zaułków. Historia, którą zawierają stare, zniszczone mury. Tajemnica, którą mieszczą zarośnięte winoroślami bramy. Chłód, który przynosi cień gęstej zieleni w środku gorącego lata.

Andrzej Borowski, Ponte Vecchio GRANDE, 2012 rok

Miło jest zachwycać się Toskanią, Prowansją, pejzażami południa. Ich kolory, ich potencjał działania na zmysły od wieków przyciągał malarzy. Obiecywał Raj. Wypełniał tęsknotę za światłem, za kolorem, za zmysłową intensywnością. Te pejzaże malowali realiści, ekspresjoniści, koloryści. Andrzej Borowski także poddał się temu urokowi, tworząc niezwykłą symbiozę między swoim malarskim światem, a pejzażami, które przedstawia. Buduje obrazy z ułamków, konstruuje je zmyślnie jak mozaiki, z fragmentów rzeczywistości, zestawiając je w swoich kompozycjach. Reaguje na temperaturę barw, dostrzega fakturę przedmiotów. To wszystko zawiera w swoim malarskim dziele.
Kontemplując obrazy Andrzeja Borowskiego możemy powiedzieć w ślad za Leonardem da Vinci „Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki”.


Katarzyna Napiórkowska
Prezes Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Andrzej Borowski, Różowe drzewo - maj, 2012 rok

Andrzej Borowski (ur. w 1969 roku). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1994 roku. Jest autorem polichromii dla kościoła św. Rodziny w Piekarach Śląskich. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Nowej Zelandii. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i plenerach malarskich w Polsce, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Targach Sztuki Gent Lineart '95 w Gandawie, SIAC '95 w Strasbourgu, Art Strasbourg '96, Gent Lineart 2008 w Gandawie.
Andrzej Borowski od wielu lat współpracuje z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Poznaniu i Brukseli

Obrazy artysty: www.napiorkowska.pl


Andrzej Borowski,  Morze jest Czarne, 2012 rok


Wystawa: Andrzej Borowski - "Podróże"
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Świętokrzyska 32, Warszawa
www.napiorkowska.pl

Wernisaż wystawy odbędzie się
24 stycznia 2013 (czwartek)
o godz. 18.00
wystawa potrwa do 10 lutego 2013Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz