niedziela, 18 września 2011

Dwa skradzione obrazy Juliana Fałata wrócą do Polski


Prace Juliana Fałata, akwarela "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i obraz "Przed polowaniem w Rytwianach", zostaną przekazane stronie polskiej podczas oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w Stanach Zjednoczonych 22 września.

Sąd w Nowym Jorku - 16 sierpnia 2011 wydał pozytywną decyzję w tej sprawie. Dzieła zostały utracone w czasie II wojny światowej przez warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. W 2006 roku wystawiono je na sprzedaż w nowojorskich domach aukcyjnych. Wycofano je z aukcji na wniosek MKiDN, za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Po czterech latach negocjacji nawiązano współpracę z federalną agencją dochodzeniową Immigration & Customs Enforcement (ICE). 14 grudnia 2010 roku obrazy zostały zajęte przez ICE i umieszczone w depozycie agencji, gdzie pozostawały do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. Przeprowadzone ekspertyzy i dokumentacja zebrana przez Departament Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN nie pozostawiały wątpliwości co do pochodzenia obrazów. Oba dzieła Juliana Fałata trafią do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Akwarela "Naganka na polowaniu w Nieświeżu", znana również jako "Polowanie w Nieświeżu", należy do większej grupy dzieł Fałata związanych z polowaniami w białoruskich lasach należących do książąt Radziwiłłów. Obraz posiada wysoką, galeryjną wartość artystyczną, a przez specjalistów określany jest jako przełomowy w twórczości artysty. Pierwszym właścicielem obrazu był Ludwik Norblin, który w 1914 roku przekazał go (wraz z 11 innymi obrazami) do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie dzieło znajdowało się do wybuchu II wojny światowej.Powstanie obrazu "Przed polowaniem w Rytwianach" ma związek z pobytem artysty w majątku hr. Potockich na Kielecczyźnie pod koniec XIX wieku. W 1904 roku płótno zakupiono do zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1939 roku, po zajęciu budynku Zachęty przez Niemców, przewieziono je do Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz zaginął prawdopodobnie w 1944 roku.


Fot. 1. Julian Fałat, Przed polowaniem w Rytwianach, przed 1901 r., olej na płótnie, 50x 50 cm

Fot. 2. Julian Fałat, Naganka na polowaniu w Nieświeżu, 1891 r., akwarela, 65x176 cm


Źródło: www.mkidn.gov.pl

www.gazeta.pl


Alicja Wilczak
Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

1 komentarz:

  1. Szkoda, źe nie podano nazwy domu aukcyjnego. Byłaby to przestroga dla wszystkich domow aukcyjnych aby nie wystawiac do sprzedaźy kradzionych dzieł sztuki z nadzieją, źe zostaną niezauwaźone.

    OdpowiedzUsuń