środa, 21 września 2011

Tomas Saraceno w Berlińskim Muzeum Narodowym

Od 15 stycznia w salach Muzeum Narodowego w Berlinie można podziwiać baśniowe instalacje pochodzącego z Argentyny artysty - Tomasa Saraceno. To ten gatunek sztuki, który przenosi widza w inną rzeczywistość, pozwalając spełnić widzom między innymi marzenie o lataniu. Prace artysty proponują chwilę wytchnienia, oderwania się od przyziemnych problemów i innego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

Najnowsza instalacja Tomasa Saraceno – „Cloud Cities”, rozbija tradycyjne pojęcia odnoszące się do miejsca, czasu, grawitacji i innych idei, które są konstytucyjne da architektury. Jego utopijne prace zapraszają widza do partycypowania i wspólnego wpływania na określoną przestrzeń, w której oboje się znajdują. I tak na przykład Tomas Saraceno tworzy ogrody, które wiszą w powietrzu, a odwiedzający unoszą się w przestrzeni, spełniając tym samym marzenie o locie- wspólne całej ludzkości. Artysta czerpie inspirację z baniek mydlanych, oraz niesamowitej siły i elastyczności pajęczych nici, co przekłada się na jego oryginalne instalacje.


Zainteresowanie Tomasa Saraceno otaczającym go światem jest ogromne. Sam artysta bardzo dużo podróżuje i ciągle zmienia miejsca zamieszkania. Wszystko, co tworzy, wydaje się wynikać z braku ograniczeń artystycznych, kierując zainteresowanie Saracena na zmiany zachodzące w świecie. Każdy z jego obiektów zaprasza widza do rozważenia alternatywnych form wiedzy, uczuć i interakcji z innymi.

Na wystawie w Hamburger Bahnhof po raz pierwszy mamy możliwość zobaczenia ponad 20. modeli jego balonów w tym samym czasie. Wystawa daje odwiedzającym możliwość przekonania się, w jaki sposób rozmieszczone obiekty wpływają na siebie w czasie i przestrzeni. Artysta zachęca widzów do aktywnego kontaktu z obiektami, a nie tylko ich biernego podziwiania z daleka. Wystawę można podziwiać do 15 stycznia 2012 r.

Justyna Kiraga


Źródło: www.hamburgerbahnhof.de

Fot.1.,2.,3. Tomas Saraceno „Cloud Cities”;
Fotografie pochodzą ze strony: www.hamburgerbahnhof.de


Artykuł przygotowany we współpracy z
Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

2 komentarze:

  1. byłam tam i muszę przyznać, ze robi wrażenie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwaga - wystawa jest czynna do 19 lutego chyba. Też byłam i muszę przyznać, że to najlepsza wystawa sztuki nowoczesnej na jakiej byłam EVER! A chodzę systematycznie!!:DD

    OdpowiedzUsuń