piątek, 13 kwietnia 2012

Edward DwurnikCo łączy podróże autostopem, błękitne miasta, romantyków, robotników, Warszawę i zagadkowy okrzyk „Niech żyje wojna”? Postać Edwarda Dwurnika, wybitnego polskiego malarza, rysownika i grafika, który właśnie w ten sposób nazwał niektóre z cyklów swoich prac. Jak sam tłumaczy tworzenie obrazów cyklami pomaga artyście w poczuciu dobrego wykonania narzuconego sobie zadania. Początkowy moment intuicyjnego i odruchowego wyboru tematu zastępują pierwsze malarskie notatki i późniejsza, owocująca zamalowanymi płótnami, „codzienna harówka doprowadzająca do wyczerpania” zarówno organizmu, jak i tematu.

Niektóre tematy łatwiej jest wyczerpać, jak w przypadku refleksji nad sytuacją polityczną kraju w przesiąkniętych komunistyczną depresją cyklu „Robotnicy” czy też ukazujący PRL-owską codzienność zbiór zatytułowany „Sportowcy”. Inne, takie jak barwne pejzaże z kontynuowanego do dziś cyklu „Podróże autostopem” wydają się niemożliwe do skończenia. Jeszcze inne służą eksperymentom formalnym, jak tworzony w duchu action painting cykl „Dwudziesty piąty” czy zbliżone do abstrakcji obrazy z cyklu „Błękitnego”. 

Istnieją też tematy niemożliwe do podjęcia dla artysty, takie jak próba namalowania portretu Papieża Jana Pawła II. Zapytany o to, odpowiada: „Z metafizyką sobie nie radzę. Jestem realistą.” Realizm ten dostrzegamy w szczególności w jego pejzażach miejskich, gdzie z łatwością rozpoznajemy charakterystyczne budowle miast, marki samochodów, tysiące nagromadzonych szczegółów, postaci, zwierząt, które oglądane z odpowiedniej odległości,tworzą nową jakość. Bo jak sam mówi „ułomność wzroku poprawia percepcję”. 


Anna Milak

Prace Edwarda Dwurnika :
http://napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=257


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz