poniedziałek, 11 czerwca 2012

Rodin, ciało i marmurMuzeum Rodina w Paryżu mieści się w niedużym pałacu o nazwie Hotel Biron z XVIII wieku, położonym w parku blisko Kościoła Inwalidów. Budynek był rezydencją oraz pracownią artysty. Rodin podarował go Francji z przeznaczeniem na muzeum, które tam urządzono, kilka lat po jego śmierci.

Dzieła mistrza eksponowane są we wnętrzach pałacu oraz w parku. Zobaczyć możemy tam słynny "Pocałunek", czy też "Danaidę". We wnętrzu Hotelu Biron znajdziemy też liczne jego projekty, pamiątki i dokumenty oraz obrazy.


W sali czasowych wystaw w Hotelu Biron przygotowana została specjalna wystawa"Rodin, ciało i mamrmur". Ekspozycja została otwarta dla zwiedzających 8 czerwca i będzie ją można zobaczyć jeszcze do 3 marca 2013 roku. Na wystawie zgromadzono ponad 60 marmurowych rzeźb, pełnych statuetek, a także studiów przygotowawczych. Wiele z nich znajduje się na co dzień w prywatnych kolekcjach. Marmur uważany jest za materiał rzeźbiarsko najdoskonalej oddający ludzkie ciało. Twardy i bezdusznie zimny nabiera metaforycznego ciepła, uelastycznia się pod dłutem artysty, jego umiejętności, siły i wirtuozerii.

Katarzyna Kucharska

źródło: http://musee-rodin.fr

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz