piątek, 1 czerwca 2012

Miłość w malinowych barwach


Świat przedstawiony na obrazach Martty Węg chociaż pełen odwołań do realnych miejsc oraz prawdopodobnych zdarzeń zdaje się być bardziej nostalgicznym wspomnieniem niż próbą wiernego odzwierciedlenia rzeczywistości. Artystka o swoich obrazach mówi, że “Nie ilustrują zdarzeń, tylko wyrażają emocje z nimi związane. Nie budują fabuły, ale tworzą klimat i są medium do jego wyrażenia”.


Autorka głównym narzędziem swojego warsztatu malarskiego uczyniła kolor. Kolor u Węg buduje nastrój i tworzy napięcie oraz nadaje jej pracom niesamowicie poetycki, nostalgiczny, a czasami również tajemniczy i nieodgadniony charakter. Wyszukana i bogata kolorystyka pozwala nie tylko na stworzenie harmonijnych kompozycji, wydobycie kształtów czy pogłębienie przestrzeni, ale przede wszystkim jest nośnikiem emocji, co niejednokrotnie podkreślała sama autorka mówiąc, że to właśnie kolor i tonacja pozwalają jej na wyrażenie emocji prawdziwych i tych najgłębiej skrywanych, dzięki czemu jej dzieła stają się bardziej szczere i prawdziwe. Dotyczy to również uczuć bardzo złożonych i niełatwych do zdefiniowania, takich jak miłość - “Miłość jest w barwach malinowych… zdecydowanie - malinowych. Dokładnie wiem jak wygląda miłość”.Na jej płótnach królują kobiety, które chociaż umiejscowione w konkretnej sytuacji, bardziej zdają się znajdować we własnym świecie refleksji, marzeń czy też wspomnień. Podobnie jak autorka, która w twórczym akcie zapomina o istnieniu czasu, bohaterki obrazów zatrzymują się w konkretnej chwili i miejscu, a ich życie od tej pory rozgrywa się jedynie na powierzchni płótna. Daleko posunięty uniwersalizm w kształtowaniu zewnętrznego wizerunku postaci oraz pozbawienie ich wyraźnie zarysowanych cech fizycznej indywidualności, służy malarce do pełniejszego odzwierciedlenia kobiecego wnętrza, jak i również świadomego odkrywania własnej kobiecości.

Anna Milak

Fot.1 Martta Węg, Popołudnie na skraju lasu, 70x75 cm,2012 rok, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.2 Martta Węg, Poranek z Zuzą na łąkach, 60x60 cm, 2012 rok, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.3 Martta Węg, Pokaz na łące, 50x50 cm, 2012 rok, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Cytaty pochodzą z  Rozmowy z Dorotą Zgutką dla Portalu Aktywnych Kobiet - kobiety.lodz.pl, marzec 2008
 

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Martty Węg do Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na ul. Świętokrzyskiej 32 w Warszawie.
Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz