niedziela, 3 czerwca 2012

Tycjan – Veronese – Tiepolo w Poznaniu


Miłośnicy malarstwa weneckiego mają okazję obejrzenia obrazów wybitnych przedstawicieli tego stylu na wystawie „Tycjan – Veronese – Tiepolo. Arcydzieła malarstwa włoskiego ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Na wystawie zobaczymy 36 obrazów, przede wszystkich dzieła szkoły weneckiej, ale także szkoły lombardzkiej z Bergamo, które powstały od końca XV do XVIII wieku.W renesansowym malarstwie weneckim, głównym środkiem wyrazu stał się kolor w odróżnieniu od malarstwa florenckiego, które opierało się na obliczonym matematycznie rysunku. Szczególna umiejętność swobodnego łączenia nasyconych barw i światła odróżniała malarzy tworzących w tym regionie. Wenecja, jako ośrodek handlu międzynarodowego, skupiała wymianę towarów i kulturowych inspiracji. Dlatego artyści weneccy mogli czerpać wpływy od twórców z innych regionów świata i wypracować odrębny styl. Weneccy malarze docenili technikę malarstwa olejnego, którą zapożyczyli od Niderlandczyków, a także upowszechnili tematy świeckie w malarstwie: pejzaż, motywy muzyczne, motyw mitycznej arkadii.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu zobaczymy dzieła przedstawicieli weneckiego renesansu i manieryzmu: Tycjana, Jacopa Palmy il Vecchio, Lorenza Lotta, Paola Veronesa oraz malarzy XVIII wieku: Pietra Longhiego, Francesca Guardiego, Giambattisty Tiepola, czy znanego z działalności także w Polsce Bernarda Bellotta zwanego Canalettem.


Wystawa jest także okazją do zapoznania się z malarstwem artystów szkoły w Bergamo np.Giovana Battisty Moroniego czy Evaristo Baschenisa. Accademia Carrara w Bergamo powstała w XVIII wieku dzięki inicjatywie hrabiego Giacomo Carrara, mecenasa sztuki i kolekcjonera. Dziś Accademia gromadzi ponad 1800 dzieł sztuki malarstwa włoskiego, holenderskiego, niemieckiego oraz flamandzkiego.

Wystawa czynna od 2 czerwca do 5 sierpnia 2012

Alicja Wilczak

Źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Fot. 1 Tycjan, Madonna z Dzieciątkiem, ok. 1507
Fot. 2 Paolo Caliari zwany Paolo Veronese (1528–1588), Święta Krystyna rozdająca ubogim kawałki rozbitych bożków pogańskich, 1586–1587
Fot. 3 Benedetto Caliari /atrybucja/, Ogród przy weneckiej willi, ok.1580–1590

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz