niedziela, 12 sierpnia 2012

Więzi i relacje na wszystkich poziomach, czyli 18. Biennale w Sydney

Biennale w Sydney jest największym współczesnym wydarzeniem w Australii, prezentującym śmiałe i nowatorskie podejście do sztuki współczesnej z całego świata. Wystawa trwa ponad 12 tygodni, od 27 czerwca - 16 września 2012 i mieści się w samym sercu Sydney. Na tegorocznym Biennale zgromadzono 220 dzieł ponad 100 artystów z 44 krajów. Niemal połowa artystów stworzyła swoje prace specjalnie na tę wyjątkową okazję.



Tegoroczni kuratorzy - Belgijka Cathrine de Zeghers oraz Kanadyjczyk Gerald McMasters skupili swoją uwagę na artystach otwartych na współpracę, zarówno z innymi artystami, jak i publicznością, czego rezultatem są instalacje, performensy i działania z udziałem widzów. Zaprosili także artystów stosujących nietypowe lub nieznane media artystyczne, a także takich, którzy w nietypowy sposób podchodzą do tradycyjnego medium w sztuce. Stąd też sporo projektów o rękodzielniczym charakterze. W obiektach i instalacjach wykonanych lub wykonywanych w czasie trwania biennale artyści wykorzystali materiały naturalne, jak tkanina, papier, trzcina, drewno, lub surowce wtórne, jak guma, plastik, styropian i aluminium. Kuratorzy nie oczekują, że publiczność odkryje jedną właściwą interpretację wystawy, podkreślają raczej jej organiczny i procesualny charakter.



Tradycyjnie już Biennale odbywa się w kilku miejscach: Art Gallery of New South Wales i Museum of Contemporary Art, w ogromnej hali magazynów portowych nabrzeża Pier 2/3 oraz na wyspie Cockatoo Island. Każdej wystawie został nadany liryczny podtytuł, precyzując ważne dla kuratorów obszary tematyczne dotyczące związków i relacji na wszystkich poziomach. Ogromną przestrzeń poświęcono kartografii i przestrzennemu planowaniu. Przykładem mogą być poetyckie fragmenty map argentyńskiego artysty Jorge Macchi czy "City of Ghost" Nippana Oranniwesny z Tajlandii, czyli usypana z talku dla niemowląt kilkunastometrowa mapa złożona z planów kilku miast.


Największa ilość realizacji znajduje się na wyspie Cockatoo Island. Jej skalista topografia i więzienno-industrialno-portowa przeszłość są tłem dla dużych instalacji, z których wiele powstało w odpowiedzi na historyczną specyfikę tego miejsca i nietypowe formy architektury. Na przykład usytuowana w portowej części wyspy instalacja artysty o aborygeńskich korzeniach Jonathana Jonesa, na którą składa się hałda muszli lokalnych ostryg i angielskich filiżanek do herbaty jest echem kolizji brytyjskiej kolonizacji z aborygeńską kulturą rejonu Eora, czyli obecnego Sydney. Prace prezentowane na wyspie, objęte tytułem "Stories, Senses and Spheres" kontynuują wątki tematów zdefiniowanych na pozostałych wystawach. Znajduje się tu projekcja video Alana Michelsena na ekranie wykonanym z białych strusich piór, instalacja Tiffany Singh oraz imponujących rozmiarów obiekt przypominający wieloryba uszyty wstążkami z opon, czyli "Inkwili" Nicolasa Hlobo. Cockatoo Island to także miejsce performensu Ewy Partum oraz instalacji "The River" zrealizowanej w kolaboracji z aborygenkami z regionu Euraba przez Monikę Grzymałę. Jedną z najbardziej imponujących prac jest interaktywny techno environment Philipa Beesley "Sybil" stanowiący część projektu "Hylozoic series", którego wcześniejsza odsłona była prezentowana na Biennale Architektury w Wenecji w 2011 roku. Oparta na najnowszych zdobyczach bio-technologii, budowana przez ponad miesiąc w mrocznej przestrzeni Hali Turbin konstrukcja przypominająca swoją strukturą rafę koralową reaguje na obecność publiczności ruchem, światłem i zapachem.




fot.1. Adam Cvijanovic ze swoją pracą ‘Rzeka’
fot.2. Monika Grzymala ze swoją instalacją ‘Rzeka’
fot.3 Philip Beesley ze swoją pracą
fot.4 instalacja Pinaree Sanpitaka

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony www.boudist.com
Więcej informacji na temat Biennale w Sydney: http://bos18.com



Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz