sobota, 4 sierpnia 2012

Sztuka podczas Olimpiady

 

Olimpiada w Londynie to nie tylko międzynarodowe święto sportu. Wydarzeniom sportowym towarzyszą również spektakularne projekty artystyczne. Od 21 czerwca trwa London 2012 Festival - przedsięwzięcie, które potrwa do 9 września, jest finałem Olimpiady Kulturalnej, która rozpoczęła się w 2008 roku. Program projektu obejmuje wszystkie dziedziny sztuki. Skupia setki instytucji kulturalnych, placówek artystycznych, a także wielu niezależnych twórców, którzy funkcjonują na terenie całej Wielkiej Brytanii oraz poza jej granicami. Oto kilka wybranych wydarzeń organizowanych w ramach London 2012 Festival.

27 lipca  początek Olimpiady w  Londynie zainaugurował projekt Martina Creeda „All the Bells Work No. 1197”. Przedsięwzięcie polegało na tym, że o godzinie 8:12 rano wszyscy chętni z całej Wielkiej Brytanii  mogli wspólnie, przez trzy minuty jak najszybciej i najgłośniej dzwonić dzwonkami, aby uczcić i ogłosić początek święta sportu.


W ramach London 2012 Festival zorganizowano wiele interesujących wystaw. W Tate Modern od 4 kwietnia do 9 września trwa wystawa, uważanego za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych artystów - Damiena Hirsta. W Tate Modern odbywa się ciekawy projekt Olafura Eliassona „Little Sun”. Artysta znany między innymi z pracy „The Weather Project” z 2003 roku w Hali Turbin, odniósł się do niej ponownie w kontekście globalnych problemów energetycznych. „Little Sun” to małe lampy zasilane energią słoneczną – małe dzieła sztuki o globalnym zasięgu. Kupując taką lampkę umożliwia się jej dystrybucję za niższą cenę w tych rejonach świata, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony. Od 28 lipca w każdy sobotni wieczór w salach Tate Blackouts, gdzie eksponowane są dzieła surrealistów, na 2 godziny wyłączane jest światło. Wtedy zwiedzający mogą oglądać wystawę używając małych lamp Eliassona. Artysta nawiązał do Międzynarodowej Wystawy Surrealistów w 1938 roku w Paryżu, podczas której Man Ray jako Mistrz Światła rozdawał w ciemności zwiedzającym latarki i oprowadzał ich po wystawie.


Od 21 czerwca do 4 listopada  w Cass Sculpture Foundation w Goodwood w hrabstwie West Sussex  eksponowane są plenerowe rzeźby Tony'ego Cragga – jednego z najciekawszych współczesnych rzeźbiarzy. Od 4 września w Londynie w kilku miejscach będzie można także podziwiać prace tego artysty na Exhibition Road w centrum Londynu oraz mniejsze rzeźby w Victoria & Albert Museum, w Muzeum Nauki, Muzeum Historii Naturalnej oraz w Imperial College w Londynie.


W przestrzeni brytyjskich miast istnieją także niezależne, krytycznie odnoszące się do Olimpiady artystyczne projekty. Najsłynniejszy graficiarz – Banksy nie pozostał obojętny wobec sportowego szaleństwa i zaaranżował na murach kilka gorzkich komentarzy.


Alicja Wilczak


Fot. 1. Monica Bonvicini, instalacja, Park Olimpijski w Londynie
Fot. 2. Olafur Eliasson, Little sun
Fot. 3  Tony Cragg, Declination, 2005
Fot 1, 2,3 - źródło: festival.london2012.com
Fot  4. Banksy, Londyn, www.banksy.co.uk

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz