niedziela, 23 września 2012

Leon Wyczółkowski – wystawa w 160. rocznicę urodzin


W  tym roku mija 160. rocznica urodzin Leona Wyczółkowskiego – czołowego malarza  Młodej Polski. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Stalowej Woli prezentuje wystawę poświęconą twórczości tego artysty.

Wystawa skupia się na najważniejszych wątkach twórczości Leona Wyczółkowskiego, ale motyw przewodni stanowi fascynacja sztuką Japonii.  Na wystawie przedstawionych jest kilka wybranych japońskich tematów: krajobrazy tatrzańskie (Wrażenia z Tatr), drzewa (Jumoku), chryzantemy (Kiku no hana), „obrazy kwiatów i ptaków" (Kachō-ga), oraz gra z formatami malarskimi i rekwizytami (Kwiaty w oknie i katagami). Prezentowane są również portrety oraz obszerny przegląd grafik artysty, których był jednym z najważniejszych twórców.

Wyczółkowski zetknął się ze sztuką japońską prawdopodobnie w 1873 roku w Wiedniu na Wystawie Światowej. Kolejne pobyty artysty na Wystawach Światowych w Paryżu w latach 1878, 1889 i 1900 pogłębiły jego zainteresowanie sztuką Dalekiego Wschodu. Równie ważne były kontakty z Wiedniem, z Secesją Wiedeńską, której był członkiem, z tamtejszym środowiskiem kolekcjonerów sztuki japońskiej. Przyjaźń z Feliksem „Mangghą" Jasieńskim i atmosfera środowiska artystycznego młodopolskiego Krakowa sprawiły, iż sztuka japońska stała się dla Wyczółkowskiego naturalnym punktem odniesienia. Leon Wyczółkowski zbudował własną kolekcję dalekowschodniego rzemiosła artystycznego i drzeworytów.

Artysta, niezależnie od techniki obrazu i podejmowanego tematu, posługiwał się japońskimi zasadami kompozycji i budowy przestrzeni. Stworzył serie tatrzańskich dzieł, które posiadają wszystkie najważniejsze cechy estetyki japońskiej i stanowią jeden z najwybitniejszych przykładów polskiego japonizmu.

Alicja Wilczak

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
22 września – 2 grudnia 2012

Fot. Materiały prasowe
Źródło: www.muzeum.stalowawola.pl
Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz