czwartek, 21 marca 2013

Józef Szajna


Niedawno minęła rocznica urodzin profesora Józefa Szajny (ur. 13 marca 1922 w Rzeszowie, zm. 24 czerwca 2008 w Warszawie) – to okazja do przypomnienia twórczości tego artysty. Jako twórca zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki - scenograf, teoretyk teatru, reżyser, malarz, grafik - Józef Szajna łączył doświadczenia tworząc nowatorskie rozwiązania zarówno w teatrze, jak i malarstwie.

Dorobek artystyczny Józefa Szajny to przede wszystkim prace odwołujące się do pamięci traumatycznych przeżyć II wojny światowej. Artysta był członkiem Związku Walki Zbrojnej, został aresztowany  i uwięziony w  obozie koncentracyjnym w Auschwitz, potem w Buchenwaldzie. Tragiczne doświadczenia znacząco odcisnęły się w jego twórczości. Za pomocą rekwizytów pamiątek, zdjęć z tamtych czasów przywoływał pamięć w takich realizacjach jak np. "Reminiscencje" (1969). W późniejszych pełnych symboliki pracach, na przykład w cyklu "Mrowisko”, także powracał do wcześniejszych przeżyć, dając przyszłym pokoleniom pretekst do refleksji nad historią i teraźniejszością.

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej oprócz prac z cyklu „Mrowisko” prezentowane są rysunki, akty z późniejszego okresu twórczości. W tych pracach doskonała, płynnie prowadzona kreska oddaje różne stany emocjonalne i wrażenia – zachwyt nad witalnością młodości, a także refleksję nad przemijaniem np.prace „Dwadzieścia” „Czterdzieści” „Sześćdziesiąt”.


Za pomocą delikatnej, płynnej kreski ukazuje żywotność młodego ciała. Gruba, nieregularna, cieniowana kreska odzwierciedla upływ czasu, który przejawia się w zwiotczeniu, pomarszczeniu ciała. Subtelny erotyzm, przedstawiony jest w takich pracach jak „Dwoje” czy „Poza czasem”, w których przenikające się formy tworzą ekspresyjną kompozycję. W tych wyrażonych za pomocą kilku gestów ręki rysunkach, artysta przedstawia intymność i zachwyt nad pięknem ludzkiego ciała, a także eksperymentuje z formą.

Alicja Wilczak

Fot. 1 Józef Szajna, z cyklu „Mrowiska” 1999 rok
Fot. 2. Józef Szajna „Dwadzieścia” 1996 rok
Fot. 3. Józef Szajna „Czterdzieści” 1996 rok
Fot. 4 Józef Szajna „Sześćdziesiąt” 1996 rok
Fot. 5. Józef Szajna „Dwoje” 1999 rok
Fot. 6 Józef Szajna „Poza czasem”1997 rok


Wszystkie prace prezentowane są w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl
Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz