sobota, 9 marca 2013

Młodzi Artyści

Joanna Woyda (ur. 1981r. w Warszawie)


Joanna Woyda to artystka młodego pokolenia, postać fascynująca i utalentowana. Jej ewolucja malarska przeszła ciekawą drogę, której początek wyznaczyły studia w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Warszawie, w latach 2000-2005. Kwintesencją edukacji był dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w 2005 roku w pracowni malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego, oraz aneks w pracowni grafiki warsztatowej prof. Rafała Strenta.
Ponadto została wielokrotnie nagrodzona. Jej prace to głównie autoportrety zainspirowane konwencją fotografii. Swój wizerunek ukazuje czasem wyraźniej, czasem jakby za mgłą sprowadzając kolorystykę do wybranych, pojedynczych barw. Innymi charakterystycznymi motywami są: plaża i wizerunki miast. Artystka w swoich pracach akcentuje wybrany element, który stanowi nieodzowną część przemyślanej całości.


Fot. 1 J.Woyda, Plaża. Kobieta na lezaku
Fot. 2 J.Woyda, Autoportret

Martyna Wolna (ur. 1988r.)


W latach 2007 – 2012 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskała dyplom w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz w pracowni Sztuki Włókna prof. Aleksandra Widyńskiego.Wielokrotna stypendystka Rektora dla najlepszych studentów za wyniki w nauce i osiągnięcia. Otrzymała Nagrodę Grand Prix w konkursie „Artystyczny Indeks Hestii G” oraz Wyróżnienie Honorowe Fundacji im. Franciszki Eibisch. Jej obrazy nasycone są soczystymi kolorami, działając "terapeutycznie" na zmysły. Artystka w cyklu "Pompony" odzwierciedla niesamowitą moc i grę różnorodnych barw.


Źródło: www.napiorkowska.pl
Fot. 1 M.Wolna, Pompon 4
Fot. 2 M.Wolna, Pompon 13

 Anna Wypych


Anna Wypych to utalentowana młoda artystka, która ukończyła studia na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest laureatką pierwszej nagrody Artystycznej Podróży Hestii w roku 2010, obejmującej miesięczne stypendium w Nowym Jorku oraz uczestniczką wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Źródłem inspiracji jest człowiek i jego kondycja. Artystka tworzy własną przestrzeń symboliczną, w której umieszcza elementy, tworząc swoisty świat zawierający wiele poziomów percepcji, by różnie wrażliwy odbiorca mógł cieszyć się nimi.
Fot. 1 A.Wypych, Smutasek
Fot. 2 A.Wypych, Kotowa

Martta Węg (ur. 1978r. w Tomaszowie Mazowieckim).


Martta Węg to artystka o nieprzeciętnym talencie plastycznym. Edukację artystyczną rozpoczęła będąc uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego. Uczyła się w Prywatnej Szkole Rysunku i Malarstwa w Łodzi, pod okiem artystów: Sławomira Załuski i Marka Saka oraz przez trzy lata w Prywatnym Liceum Sztuk Plastycznych. Jej profesorami na Wydziale Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie byli: Antoni Fałat, Andrzej Sadowski. Z dzieł Martty Węg emanuuje młodość. Jej obrazy nasycone są barwami, którymi artystka przedstawia pejzaże, martwą naturę a przede wszystkim człowieka. Ekspresja sił witalnych oraz kondycja postaci często ujawnia się jako motyw przewodni. Artystka z pieczołowitym stosunkiem przenosi na płótno swoją osobowość, osobowość wrażliwą i refleksyjną. Dominującym tematem jest kobieta. Sama artystka mówi, że są one bardziej inspirujące od mężczyzn. Najczęściej są odwrócone, umieszczone w pejzażu bądź wnętrzu. Uważa, że poprzez to zmusza widza do szukania w tych postaciach uczuć, do odgadywania ich psychiki.*


Źródło i cytat: www.napiorkowska.pl
Fot. 1 M.Węg, Dwa brzegi
Fot. 2 M.Węg, Popołudniowe plażowanie


Izabela Zywert


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz