poniedziałek, 21 listopada 2011

Gra światła i koloru - o malarstwie Doroty Zych Charaziak


Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (pod kierunkiem profesora Tadeusza Dominika) oraz stypendystka Ministerstwa Kultury. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Artystka tworzy z rozmachem, z pasją. Jest to malarstwo zachwycające grą koloru, światła, kontrastu, które nadają jej pracom wyjątkowy - wyrazisty ton.

Dorota Zych Charaziak w niezwykle indywidualny sposób podchodzi do koloru i kompozycji.
W otwartych przestrzeniach umieszcza człowieka, wskazując przy tym na jego odosobnienie, bądź… wyróżnienie. Wtopione w bezkresną przestrzeń postaci żyją na jej obrazach. Ruch i ekspresja są znamienne dla jej twórczości. Oglądając cykl prac poświęconych tenisistkom ma się wrażenie niemalże uczestniczenia w rozgrywce.

,,W przestrzeni człowieka poszukuję symbolu, w którym mogłabym zawrzeć jego stan ducha: wewnętrzne rozterki, zagubienie, namiętności, ale i pasje, uchwycić jego wewnętrzny monolog”. Tak sama mówi o swojej twórczości. Inspiracją stają się dla niej własne wspomnienia z podróży, które to stanowiły i stanowią pretekst do rozmyślań dotyczących upływającego czasu, czy osamotnienia człowieka. Artystka przenosi na płótno swój zachwyt nad codziennością. Malując czy to motywy plażowe, czy też wnętrza kawiarni nasyca swoje obrazy światłem. Inną intensyfikacją odznacza się światło, kiedy przedstawia przyrodę, inną natomiast jeśli ukazuje fragment kortu. Inne są też emocje… Nie sposób nie przeżywać obrazu wraz z nią! Widoczna w malarstwie Zych Charaziak ekspansja koloru niemalże porywa odbiorcę w świat emocji, gdzie jest miejsce zarówno dla tych gwałtownych, naznaczonych swego rodzaju porywczością, jak też i tych, które budują wyjątkowy nastrój przepełniony ciszą i przenikliwym spokojem. Odbiorca raz jest porywany przez autorkę niemal bez pytania, innym razem w sposób subtelny zapraszany jest przez nią w tajemnicze miejsca będące kojącymi oazami spokoju. Jakże różne emocje mogą mu towarzyszyć, jeśli tylko da się poprowadzić artystce.

Wysublimowane piękno tkwiące w naturze odkrywa ona na swój własny, niepowtarzalny sposób. Nadaje swoim przestrzeniom wymiar symboliczny. Z powodzeniem udaje się jej uchwycić efemeryczne chwile, a tym samym sprawić by trwały. Malarstwo Doroty Zych Charaziak pozwala odbiorcy razem z artystką udać się w podróż, z której nie chce się powrócić...

Paulina Babiak

Źródło: kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej: www.napiorkowska.pl

Wernisaż 21 listopada o godzinie 19.00. Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz