poniedziałek, 14 listopada 2011

René Magritte w Albertinie


Wiedeńska Albertina prezentuje retrospektywną wystawę poświęconą twórczości René Magritte'a, jednego z najbardziej znanych i popularnych artystów z XX wieku. Wybór ponad 150 prac z całego świata obejmuje każdy etap twórczości artysty.

Stworzona we współpracy z Tate Liverpool, wystawa bada dotychczas mało zbadane aspekty życia Magritte'a i działalności artystycznej. Koncentruje się na stosowaniu przez artystę wzorów i powtarzających się obiektów w obrazach. Magritte był przede wszystkim malarzem idei. W swoich pracach malował rozpoznawalne przedmioty, lecz przedstawiał je zgodnie ze swoją poetycką logiką, która rzucała zupełnie inne światło na znaczenie danego obiektu, nadając mu całkiem nowy sens w kontekście obrazu. Dzięki tym zaskakującym zestawieniom motywów demaskował umowność, konwencjonalność ludzkiej percepcji. Zielone jabłko, człowiek z melonikiem, jajko, chmury, kurtyny, i morze to tylko niektóre z elementów, które Magritte wielokrotnie ukazywał w swoich pracach.


Malarstwo Magritte'a miało nie tylko wpływ na artystyczne tendencje na początku XX wieku, ale także na sztukę konceptualną i pop-art z lat 60. oraz analityczne podejście do sztuki współczesnej. Wystawa przedstawia związek pomiędzy obrazami artysty i jego projektami dla branży reklamowej, a także wpływ kultury popularnej na jego twórczość. Wśród znanych obrazów na ekspozycji zobaczymy także rysunki, kolaże, rzadko pokazywane fotografie i filmy.


Wystawa potrwa do 26 lutego 2012


Fot. 1. René Magritte, Les Amants, 1928 rok
Fot. 2. René Magritte, Time Transfixed, 1938 rok
Fot. 3. René Magritte, Le baiser, 1951 rok

źródło: ALBERTINA


Alicja Wilczak

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

1 komentarz:

  1. Uwielbiam tego artystę! Dziękuje że napisałaś o nim tak interesujący post. Pozdrawiam, Nadia

    OdpowiedzUsuń