niedziela, 6 listopada 2011

Liryka węgla i pasteli, mistrz z Afryki Południowej William Kentridge


William Kentridge jest artystą wszechstronnym realizującym swoje artystyczne kreacje bez pohamowania, wykorzystując ogrom środków ekspresji. Jako artysta multimedialny tworzy animacje, wideo instalacje ,teatr cieni, rzeźby, performance, komponuje muzykę. Swoje poklatkowe filmy tworzy z własnych rysunków, które kolejno szkicuje węglem i pastelami, a następnie fotografuje.

William Kentridge urodził się 28 kwietnia 1955 roku w Johanesburgu. Kształcił się w King Edward VII w Houghton, w Johannesburgu. Jest absolwentem afrykanistyki i politologii na Uniwersytecie Witwatersrand i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Johannesburgu Art Foundation. W 1980 roku, studiował pantomimę i teatr w L'Ecole Internationale de Théâtre Jacques Lecoq w Paryżu. Pochodzi z rodziny litewskich Żydów, którzy przed represjami uciekli do Afryki. Jago rodzice byli prawnikami broniącymi przed sądem przeciwników Apartheidu.

Międzynarodowa kariera Kentridga zaczęła się od wyświetlenia jego 9 filmów na Documenta X w Kassel 13 lat temu. W pokazanych animacjach, które jak sam nazywa rysunki do wyświetlania, dominującym tematem był miażdżący reżim, tłamszący wolność społeczną jak i artystyczną. Temat ten pojawia się w również w kilku innych jego pracach takich jak, inscenizacja opery Dmitrija Szostakowicza "Nos" czy wyreżyserowanym przez artystę monodramie "Ja to nie ja, a ten koń nie jest mój" , po którym New Yorker pisał: "Nie pamiętam innego twórcy, który odcisnąłby tak silne piętno na życiu kulturalnym Nowego Jorku, i wykazałby się wirtuozerią w tylu dziedzinach sztuki." W maju pokaz Kentridga zainaugurował otwarcie muzeum sztuki XXI wieku w Rzymie w budynku zaprojektowanym przez Zahę Hadid. Niedawno został laureatem prestiżowej Nagrody miasta Kioto za dokonania artystyczne. Dla artysty miejsce, gdzie powstaje sztuka ma pierwszorzędne znaczenie, dlatego też swoje prace najpierw pokazuje w Johanesburgu. Później jego dzieła można zobaczyć między innymi w Momie, w Muzeach w Rio de Janeiro, czy w Paryżu.


Jeszcze do 3 grudnia można oglądać rysunki węglem i pastelami Williama Kentridga na wystawie Conflicts Zones: The Langauge of War w Galerii Davida Cruta w Cape Town.

Fot.1: William Kentridge. Drawing from Stereoscope 1998–99. Charcoal, pastel, and colored pencil on paper, 47 1/4 x 63" (120 x 160 cm). The Museum of Modern Art, New York. http://www.moma.org
Fot.2: William Kentridge Bicycle Kick, 2009 Edition size: 2010 Medium & Technique:
Digital print on watercolour paper Physical Dimensions: 100 x 70cm
http://www.davidkrutprojectscapetown.com
Źródło:www.moma.org


Daria Jawor

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz