wtorek, 29 listopada 2011

Frida Kahlo na fotografiach


Museu da Cidade w Lisbonie gości niezwykłą wystawę fotografii poświęconą życiu i twórczości Fridy Kahlo. “Frida Kahlo - As Suas Fotografias” prezentuje wybór ponad 257 fotografii wybranych spośród zbiorów liczących ponad 6 500 zdjęć, które są częścią zasobów muzeum urządzonego w domu Fridy Kahlo w Meksyku.


Wystawa, której kuratorem jest Pablo Ortiz Monasterio podkreśla doniosłość fotografii w życiu Fridy, nie tylko w kontekście uwieczniania wspomnień, ale również w znaczeniu ważnego narzędzia pracy artystki. Zdjęcia pochodzące z prywatnej kolekcji Fridy, w większości dotychczas nie pokazywane, podzielone zostały przez kuratora na 6 części: Os Pais: Guillermo e Matilde (Rodzice: Guillermo i Matilde); A Casa Azul (Niebieski dom); O Corpo Acidentado (Ranne ciało); Os Amores de Frida (Kochankowie Fridy); A Fotografia e a Luta Política (Fotografia i walka polityczna).


Wystawa pokazuje intymne obszary życia artystki, perypetie polityczne i poglądy jej i jej najbliższych przyjaciół, zaprasza widza do odkrywania na nowo tej jednej z największych i najciekawszych postaci XX wieku. Ci, którzy będąc w Lizbonie wybiorą się na tę wystawę będą mieli okazję zobaczyć zdjęcia Fridy Kahlo wykonane przez tak wybitnych fotografów jak: Man Ray, Martin Munkácsi, Fritz Henle, Adward Weston, Brassai, Tina Modotti, Pierre Verger, czy Lola y Manuel Álvarez. "Wszyscy myślą, że jestem surrealistką, ale ja nią nie jestem. Nigdy nie malowałam snów, ani sennych koszmarów. Malowałam moją własną rzeczywistość" Więcej o życiu i twórczości artystki na wystawie “Frida Kahlo - As Suas Fotografias” do 29 stycznia w Lizbonie.

Katarzyna Kucharska

źródło: www.museudacidade.pt

Udostępnij
Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

1 komentarz:

  1. tą wystawę bardzo chętnie bym odwiedziła bądź ona bliżej trochę :)

    OdpowiedzUsuń