piątek, 2 grudnia 2011

Sztuka alabastrem naznaczona - wystawa ,,Materia światła i ciała”


Wystawę poświęconą niderlandzkiej rzeźbie XVI i XVII wieku można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Przygotowana została we współpracy z Les Musées royaux d'Art et d'Histoire w Brukseli, Rijksmusuem w Amsterdamie, Skulpturensammlung w Berlinie oraz wieloma polskimi instytucjami. Jej celem jest zaprezentowanie różnych aspektów funkcjonowania alabastru, który stosowany był w sztuce tego okresu. Wśród eksponatów znajdują się rzeźby nie prezentowane dotąd w Polsce.
Centralna część wystawy przedstawia blisko czterdzieści dzieł alabastrowej rzeźby niderlandzkiej powstałej w Mechelen i Antwerpii w XVI i XVIIw. Pokazywane eksponaty pochodzą m.in. z polskich kolekcji muzealnych (np. z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Warszawy, Wrocławia, Szczecina) i zbiorów kościelnych ( z Jasnej Góry w Częstochowie, Krakowa, Wrocławia). Można też obejrzeć obiekty wypożyczone z bogatej kolekcji Les Musées royaux d'Art et d'Histoire w Brukseli oraz Rijksmusuem w Amsterdamie oraz dzieła ze Skulpturensammlung w Berlinie.
Alabaster to doskonały surowiec rzeźbiarski, który już od czasów starożytnych ceniony był jako kamień ozdobny i dekoracyjny. Właśnie z jednej bryły alabastru wyrzeźbiono ponad 13-metrowej wysokości posąg faraona Ramzesa II z XIX dynastii, a także sarkofagi dla królowej Hetepheres i faraona Setiego I.
Łącznie na wystawie w Oddziale Muzeum Narodowego Zielona Brama na Długim Targu prezentowanych jest 75 obiektów. Wystawa potrwa do 15 marca 2012r.
Paulina Babiak

Fot. "Noli me tangere", po 1560, nieznany rzeźbiarz działający w Mechelen, alabaster rzeźbiony, polichromowany i złocony, 24,2 x 14,6 cm, wł. Muzeum Narodowe w Gdańsku, fot. R. Rzeczkowsk

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz