niedziela, 11 grudnia 2011

Henri Cartier-Bresson. Kompas w oku: Ameryka-Indie-ZSRRFotograf, artysta i reżyser Henri Cartier-Bresson (1908-2004) był wielkim podróżnikiem i kosmopolitycznym obserwatorem wydarzeń na świecie. Artysta za życia uważany był za uosobienie współczesnego fotoreportażu. Zawsze podkreślał, że jego pasją jest obserwacja życia i wydarzeń, których doświadczał podczas podróży.


Henri Cartier-Bresson studiował malarstwo u Coteneta i André Lhote'a, inspirował się twórczością surrealistów wokół André Bretona oraz czerpał inspiracje z filozofii Zen Buddyzmu. Wywarł wielki wpływ na pokolenia fotografów. Jego książka "Images à la Sauvette" ( "The Decisive Moment"), opublikowana w 1952 roku, jest jednym z najczęściej cytowanych wolumenów w historii fotografii. W 1947 był współzałożycielem Magnum Photos, agencji, która stała się punktem odniesienia dla społecznego zaangażowania w fotografii dziennikarskiej, jak również najwyższej jakości fotograficznej.

Wystawa w Kunst Haus Wien prezentuje 214 zdjęć Henri Cartier-Bressona wykonanych wciągu pięciu lat w trzech bardzo odmiennych krajach - USA, Indiach i ZSRR – podczas ważnych etapów w ich historii.Wystawa trwa do 26 lutego 2012

Fot. 1. Henri-Cartier-Bresson, Waszyngton, 1957 rok, © Henri Cartier-Bresson / Magnum Photos
Fot. 2. Henri-Cartier-Bresson, Indie, Gujarat, 1966 rok, © Henri Cartier-Bresson / Magnum Photos
Fot. 3. Henri-Cartier-Bresson, Moskwa, 1954 rok, © Henri Cartier-Bresson / Magnum Photos

Źródło: Kunst Haus Wien
Alicja Wilczak

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz