poniedziałek, 12 grudnia 2011

Wystawa malarstwa - Agnieszka Stańczyk, Łukasz Fruczek


Agnieszka Stańczyk i Łukasz Fruczek należą do grona najbardziej utalentowanych twórców młodego pokolenia, którzy zdążyli już zaznaczyć swoją obecność na rynku sztuki. Obrazy obojga artystów zebrane na jednej wystawie to dość niezwykłe zestawienie. Artystyczny dialog subtelnych, wręcz intymnie oddanych draperii Agnieszki Stańczyk z krzykliwym, ekspresyjnym i zgeometryzowanym malarstwem Łukasza Fruczka, zapowiada ciekawą wystawę. Można ją będzie zobaczyć już od 14 grudnia w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na ul.Puławskiej 17 w Warszawie.


O malarstwie Agnieszki Stańczyk możemy powiedzieć, że jest wyrazem fascynacji zwykłą rzeczą, która ze służalczej roli, staje się pierwszoplanowym zjawiskiem. Artystka błahym przedmiotom poświęca najwyższą uwagę, mozolnie wydobywając ich piękno, ukryte w ich strukturze, materii. Obrazy Agnieszki Stańczyk są w pewnym sensie wyrazem pokory oraz szacunku dla wielowiekowej tradycji, z drugiej zaś: cichą, bardzo intymną kontemplacją, terapią, zatrzymaniem w mknącej rzeczywistości, poszukiwaniem czystości w mozolnej pracy.

Z malarską kontemplacją twórczości Agnieszki Stańczyk zestawione zostały na wystawie obrazy Łukasza Fruczka, który w przeciwieństwie do Stańczyk zdaje się być zainteresowany przede wszystkim mocnym gestem malarskim i kolorystycznym kontrastem. Fruczek w swoich pracach, łączy spontaniczną kreskę rysunku z dużymi płaszczyznami koloru i prostymi podziałami geometrycznymi. Poprzez taki zabieg, uzyskuje rodzaj uporządkowanej ekspresji. Postać ludzka, czy zwierzęca, niekiedy pojawiające się na obrazie są uproszczone i zgrafizowane. Jak mówi sam artysta czasami bywają one tylko pretekstem do dalszych poszukiwań i w ferworze malowania zanikają zupełnie, czasem pozostawiają po sobie ślad w postaci kilku interesujących mnie podziałów, plam, czy linii. Artysta żongluje środkami technicznymi, obok reliefowej, precyzyjnie opracowanej powierzchni, pojawia się farba wyciskana na płótno z tubki, płaszczyzna pomalowana wałkiem, czy element graficzny wykonany sprayem od szablonu.

Obrazy Stańczyk utrzymane w monochromatycznej gamie kolorystycznej, namalowane zostały w ascetycznej estetyce. Decyzja, o jej wyborze zabarwiona jest klasycznym dążeniem do sprawdzenia artystycznych możliwości wobec narzuconej sobie konwencji. Nie możemy tego powiedzieć o obrazach Łukasza Fruczka, o których sam artysta mówi, że ich szkicowanie i planowanie nie ma sensu, ponieważ pierwotna koncepcja zmienia się wielokrotnie w trakcie aktu twórczego i nigdy nie jest tą ostateczną. Dużą rolę odgrywa tu przypadek - kontrolowany, ale jednak... Malarstwo młodego pokolenia odzwierciedla rzeczywistość naszych czasów, zestawiając jej skrajne, intensywne i subtelne oblicza.

Katarzyna Kucharska

Obrazy pochodzą z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.


Udostępnij
Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz