poniedziałek, 5 grudnia 2011

Wspomnienie Adama Hanuszkiewicza (1924-2011)


Adam Hanuszkiewicz, jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów i aktorów urodził się w 1924 roku we Lwowie. Był samoukiem. W 1945 roku, w rzeszowskim teatrze, zagrał swoją pierwszą rolę - Wacława w "Zemście" Aleksandra Fredry. W 1951 roku debiutował jako reżyser, w Teatrze Polskim w Poznaniu, sztuką Leonida Rachmanowa "Niespokojna starość". W latach 1956-63 był dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej, później dyrektorem teatrów warszawskich: Powszechnego, Narodowego i Nowego. Był współtwórcą i pierwszym reżyserem naczelnym Teatru TV.
Na dorobek artysty składają się też role filmowe. Jego pierwsza rola filmowa to postać Władka w dramacie wojennym "Za wami pójdą inni" (1949) w reżyserii Antoniego Bohdziewicza. Wystąpił też w filmach "Trio" Jerzego Gruzy, "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego, "Przedwiośniu" Filipa Bajona. Na teatralnych deskach wcielał się m.in. w role Hamleta, Don Juana, Prospera w "Burzy", Tytusa w "Berenice".
Teatr Hanuszkiewicza często budził kontrowersje. W swoich inscenizacjach szukał nowych środków wyrazu. Podczas przygotowanej przez niego inscenizacji "Miesiąca na wsi" po scenie Teatru Małego biegały psy. Jego Kordian, grany przez Andrzeja Nardellego, monolog na Mont Blanc wygłaszał na drabinie, a "Balladyna" była jedną z najsłynniejszych inscenizacji dzieł Słowackiego - odtwórcy postaci Goplany, Chochlika i Skierki jeździli po scenie na motocyklach.

Adam Hanuszkiewicz zmarł 4 grudnia 2011 w szpitalu w Warszawie.

Fot. Adam Hanuszkiewicz w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Udostępnij


Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz