piątek, 18 maja 2012

19 maja - Europejska Noc Muzeów

W coroczne święto sztuki, jakim jest Noc Muzeów, różnorodne muzea, galerie sztuki oraz instytucje kultury łączą się we wspólnej idei „muzeum otwartego”. Organizują wernisaże oraz prezentują prace i eksponaty na co dzień niedostępne szerszej publiczności. Noc Muzeów jest również wspaniałą okazją dla odwiedzających, aby porozmawiać o prezentowanych pracach, wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim i poznać tajniki funkcjonowania muzeów. Pierwsza taka impreza odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Cztery lata później przekształciła się w wydarzenie o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie ponad 120 głównych miast Europy, a także ogromna ilość tych mniejszych.
 Głównym celem Nocy Muzeów, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla publiczności, muzeów, sztuki... Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 roku. Pierwszym polskim miastem, które dołączyło do tego przedsięwzięcia był Poznań. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystąpiło więcej miast.
Podczas Nocy Muzeów, różnorodne muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony entuzjastów bardzo dużym zaciekawieniem. Zainteresowanych fotografią, zachęcamy do odwiedzenia Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Tam, na wystawie „Wierność obrazów. René Magritte i fotografia” pokazanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1928–1955, a także wybrane filmy z lat 50. Dzieła te zostały po raz pierwszy upublicznione dopiero po śmierci malarza i wciąż jeszcze pozostają mało znane. René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Dowcipne, niekiedy niepokojące obrazy artysty stanowiły ciągłą grę z tym, co realne i tym, co wyobrażone. Magritte w podobny sposób jak malarstwo traktował również fotografię, choć ta część jego dorobku przez długi czas pozostawała nieznana. Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych.
Tym, którzy preferują malarstwo od fotografii, polecamy udać się do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Tam, kuratorzy i pracownicy Muzeum będą czekali na widzów przy wybranych obiektach sztuki. Będzie to okazja do posłuchania ciekawych informacji, podpytania, a przede wszystkim rozmowy przy obiekcie. W przestrzeniach muzeum pojawią się nieeksponowane na co dzień obrazy Edwarda Dwurnika: cykl 10 prac „Różne błękity”. Będzie okazja zobaczyć również czarno-białe fotografie z gatunku street photography autorstwa Mariana Kucharskiego, oraz podarowane do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu prace prof. Jana Berdyszaka oraz Davida Sterna.
Entuzjaści malarstwa powinni się również udać do Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, mieszczącej się na Starym Rynku. W tę noc Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprasza na wystawę malarstwa Edwarda Dwurnika - jednej z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy z cyklu Miasta. Polską rzeczywistość Dwurnik przenosi na płótna już niemal od pół wieku. Jego twórczość ma w pewnym sensie wartość narodowego pamiętnika. Artysta maluje miejskie pejzaże od początku. Jeszcze jako student jeździł z miasta do miasta i rysował gęste od budynków i ludzi place, ulice. Wśród zebranych na wystawie w Poznaniu prac znajdą się również najnowsze prace artysty z 2012 roku.
19 maja dla Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej podwójne święto! Podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie inaugurowana działalność Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w samym centrum Brukseli, na Mont des Arts. Mont des Arts, a po flamandzku Kunstberg – oznacza "wzgórze sztuki". Zgodnie z projektem belgijskiego króla Leopolda II, ta część Brukseli stała się artystycznym centrum miasta. Obecnie ta prestiżowa brukselska lokalizacja będzie poświęcona także sztuce polskiej. W samym sercu Brukseli, w sąsiedztwie Królewskich Muzeów Sztuki, legendarnego centrum sztuki Bozar, Królewskiej Biblioteki i Muzeum Magritte`a działać będzie polska Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Galeria pokazywać będzie prace polskich artystów - grafików, malarzy i rzeźbiarzy. Na inaugurującej działanie Galerii wystawie, w tym także Nocy Muzeów zaprezentowane będą dzieła klasyków XX wieku oraz grupy młodych artystów. Pokazane zostaną dzieła między innymi : Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Dominika, Edwarda Dwurnika, Eugeniusza Markowskiego, Marka Okrassy, Romana Opałki, Leszka Rózgi.
Z kolei podczas warszawskiej Nocy Muzeów, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprasza do odwiedzenia ekspozycji "Sen o Europie”, prezentującej prace profesora Leszka Rózgi. Profesor Leszek Rózga należy do najbardziej cenionych grafików polskich na świecie. Na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprezentowane zostaną grafiki i rysunki z lat 1960-2010, od akwafort o precyzyjnym rysunku po quasi abstrakcyjne, charakteryzujące się spontanicznością i dynamiką kreski suchoryty. Wspólnym, powracającym tematem są interpretacje mitologii oraz odniesienia do źródeł cywilizacji europejskiej.
Wystawa będzie trwać do 30 maja 2012. Zapraszamy!

Justyna Kiraga

Fot.1 Marek Okrassa, "Bal", z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.2. Marek Okrassa, "Schody z cyklu Wenecja", z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.3 Marek Okrassa, "bez tytułu", z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

źródło: Noc Muzeów


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz