niedziela, 8 lipca 2012

Edward Hopper w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie

Od 12 czerwca w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie można zobaczyć wystawę prac Edwarda Hoppera. Wystawa gromadzi największy i najbardziej ambitny zbiór prac artysty, jaki kiedykolwiek pokazano w Europie, a to wszystko dzięki współpracy z takimi instytucjami jak MoMA, Museum of Fine Arts w Bostonie, czy Addison Gallery of American Art w Andover.

Edward Hopper jest jednym z przedstawicieli realizmu w malarstwie oraz jednym z najważniejszych amerykańskich artystów żyjących w XX wieku. Mimo to jednak, jego prace można zobaczyć w Europie stosunkowo rzadko. W celu naprawienia tej sytuacji i doprowadzenia jego pracy na to uwagę szerszej publiczności, dwie główne instytucje kultury o szczególnym znaczeniu dla artysty i jego dzieł, połączyły siły. Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie mieści najważniejszą kolekcję prac Hoppera spoza Stanów Zjednoczonych, natomiast w przypadku Réunion des Musées Nationaux w Paryżu można zobaczyć wczesne prace artysty, które są jednocześnie kluczowymi punktami odniesienia dla kariery Hoppera.

Edward Hopper bardzo wiele zawdzięczał europejskiej kulturze. Podczas podróży po Europie podziwiał malarstwo Rembrandta, Gustawa Courbeta, a także fascynującego go Edgara Degasa. Ten ostatni miał znaczący wpływ na jego sztukę. Hopper początkowo próbował tworzyć w duchu impresjonizmu. Potem skupił się wyłącznie na realizmie. Począwszy od lat 20-tych XX wieku tematykę dzieł tego przedstawiciela realizmu w malarstwie zdominowało współczesne amerykańskie miasto i jego mieszkańcy. Na obrazach Hoppera występowali przedstawiciele klasy średniej, sekretarki, urzędnicy, klienci sklepów czy barów oraz dojrzałe kobiety w pokojach hotelowych. Malarz ten skupiał się na pozbawionym charakteru i przygnębiającym pejzażu miejskim z tanimi hotelami, biurami bądź kinami, w którego tle byli zagubieni samotni i obojętni wobec siebie ludzie. Wystawę można podziwiać do 16 września 2012.

Justyna Kiraga


źródło: www.museothyssen.org

Fot. 1 Edward Hopper, Dziewczyna przy maszynie do szycia, 1921 rok, źródło: www.wikipedia.org

Fot. 2 Edward Hopper, Poranne słońce, 1952 rok, źródło: www.museothyssen.org

Fot.3. Edward Hopper, Hotelowy pokój, 1931 rok, źródło: www.museothyssen.org

Fot.4. Edward Hopper, Martwe drzewo, 1952 rok, źródło: www.museothyssen.org


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz