niedziela, 22 lipca 2012

Kafka & Schultz. Mistrzowie pogranicza


W Czeskim Centrum w Pradze trwa wystawa prezentująca podobieństwa łączące dwóch wybitnych artystów: Franza Kafkę (1883-1924) i Bruno Schulza (1892-1942).

Wystawa  poprzez obrazy, grafiki, filmy i teksty towarzyszące opowiada o tych niezwykłych postaciach i ich twórczości, odkrywając nieoczekiwane podobieństwa łączące obu artystów. Dwóch wybitnych autorów literatury europejskiego modernizmu, dwaj członkowie środkowoeuropejskiej społeczności żydowskiej, dwaj obywatele światów, których już nie ma - czesko-niemiecko-żydowskiej Pragi oraz polsko-żydowsko-ukraińskiej Galicji

Koncepcja wystawy powstała w Sztokholmie, w wyniku współpracy tamtejszego Czeskiego Centrum, Instytutu Polskiego i Muzeum Żydowskiego. Na wystawę składają się m.in. modernistyczne rysunki Schulza i kopia jego jedynego zachowanego obrazu olejnego z roku 1920 "Spotkanie".

Wystawa będzie prezentowana w dwóch miejscach: najpierw w Czeskim Centrum, a potem w siedzibie Instytutu Polskiego w Pradze:
10 lipca - 22 sierpnia 2012 - Czeskie Centrum / České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1
   
6 września - 19 października 2012 - Instytut Polski w Pradze, Malé nám. 1, Praha 1

prague.czechcentres.cz

Fot. Bruno Schulz, "Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku miejskim", 1920, olej na tekturze, 53 x 70 cm, wł. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Alicja Wilczak


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz