poniedziałek, 16 lipca 2012

Jeff Koons w Fundacji Beyelera.

Fundacja Beyelera prezentuje wystawę poświęconą twórczości amerykańskiego artysty Jeff'a Koonsa (ur. 1955) - jednego z najbardziej znanych i wpływowych współczesnych artystów. Jego twórczość wypływa z połączenia kultury popularnej i wysokiej, a jego niepodobne do innych prace przyniosły mu wielki sukces w ciągu ostatnich lat.

Jeff Koons uważany jest przez niektórych za kontynuatora dadaizmu i pop-artu. Artysta używa używa przedmiotów codziennego użytku i zabawek, inspiruje się reklamą, a jego dzieła bardzo często przypominają powiększone drobnomieszczańskie bibeloty. Koons analizuje ukryte mechanizmy władzy w oparciu o obserwacje kina, popkultury i reklamy. Na początku lat 90. wykonał ze szkła i plastiku skandalizujący cykl rzeźb "Made in Heaven", przedstawiający go wraz z żoną w pozycjach z kamasutry. W 1992 zasłynął dzięki ogromnej rzeźbie z wielokolorowych kwiatów "Puppy". Była ona wystawiana m.in. w Nowym Jorku, Sydney i Bilbao. Znane są jego duże cykle: malarski (np. "Celebration" 1995-98) i rzeźbiarski ("Easyfun", 1999-2000).


Ekspozycja przygotowana przez Fundację Beyelera koncentruje się wokół trzech serii prac artysty – "The New", "Banality" and "Celebration", które doskonale reprezentują decydujące etapy rozwoju twórczości Koonsa i wiodą widza do samego sedna jego rozmyślań o sztuce i kreatywnych działaniach.

Cykl “The New” obejmuje przedmioty codziennego użytku. Szereg tych przedmiotów, między innymi odkurzaczy uznawany jest za symbol nowości i czystości. Cykl „Banality” z kolei to seria tradycyjnych rzeźb z porcelany i drewna. Te kiczowate statuetki przypominają mieszaninę mieszczańskich bibelotów i współczesnych ikon. Wreszcie cykl “Celebration”, nad którym Koons pracuje już od niespełna 20 lat, a na który składają się wielkoformatowe rzeźby ze stali - wyjątkowo wysokiej jakości i precyzji wykonania. Znajdują się tutaj również wielkoformatowe obrazy, na których artysta oddaje hołd wspomnieniom z dzieciństwa, pokazując w jak zwykle przerysowany, tym razem wręcz barokowy sposób swoje skojarzenia z nim związane.
Katarzyna Kucharska


JEFF KOONS
13.5. – 2.9.2012
Fundacja Beyelera, Szwajcariaźródło: www.fondationbeyeler.ch
fot.1. Okładka albumu wydanego z okazji wystawy Jeffa Koonsa, projektu samego artysty
fot.2. Puppy, Jeff Koons, Bilbao
fot.3. Michael Jackson and Bubbles, 1988 Porcelain, 106.7 x 179.1 x 82.6 cm, The Broad Art Foundation, Santa Monica © Jeff Koons


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz