środa, 1 września 2010

Grafiki Jamesa McNeilla Whistlera w Uniwersity of Michigan Museum of Art


Cenny zbiór prac Jamesa McNeilla Whistlera w Uniwersity of Michigan Museum of Art stanowi jedną z najlepszych kolekcji grafik tego artysty w Ameryce Północnej. Na wystawie znajduje się blisko 100 dzieł sztuki Whistlera z nadzwyczajnej kolekcji UMMA, która obejmuje całokształt kariery artysty w Europie, od czasów studenckich, zainteresowania w kierunku realizmu, po ulotne i wzniosłe oraz dojrzałe litografie.


Prawie wszystkie prace Whistlera trafiły do kolekcji Muzeum jako spadek po Margaret Watson Parker, która z pasją kolekcjonowała grafiki Whistlera oraz sztukę japońską. Dzięki swoim zainteresowaniom, zyskała ona wiele kontaktów z najważniejszymi kolekcjonerami prac Whistlera w Stanach Zjednoczonych, co pozwoliło stworzyć jedną z najznamienitszych kolekcji dzieł artysty. Tematem wystawy jest między innymi rola kolekcjonerki Parker i jej mecenatu nad sztuką Whistlera na początku XX wieku.


wystawa potrwa do 28 listopada 2010


Źródło: http://www.umma.umich.edu

aw

fot. James McNeill Whistler,Nocturne, 1878, Lithotint with scraping on a prepared half-tint ground printed on blue-grey paper
University of Michigan Museum of Art, Bequest of Margaret Watson Parker, 1954/1.413


napiorkowska.pl

osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz