środa, 29 września 2010

Późne dzieła Salvadora DaliW HIGH w Atlancie od 7 sierpnia możemy oglądać rzadko prezentowane dzieła Salvadora Dali z poźnego okresu jego twórczości. Ponad 100 prac, w tym aż 40 obrazów "Pana z Wąsem". To jego wizje z udziałem nauki, fantazji, iluzji i efektów optycznych. To jego konotacje ze sztuką innych wielkich artystów lat 60-tych i 70-tych XX wieku: z Andy Warholem, Royem Lichtensteinem i Willemem de Kooning.

Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał często jako skrajny ekscentryk, wymyślił np. własną metodę "paranoiczno-krytyczną". Jego postępowanie budziło wiele kontrowersji, nawet po śmierci.

W końcu lat 1930-tych Salvador Dali przeszedł swoistą metamorfozę: zwrócił się w kierunku religii, katolicyzmu. Wtedy też rozwinął swoją intelektualno-estetyczną koncepcję mistycyzmu atomowego. To wszystko zmieniło go nieco jako twórcę i wszystko to znalazło swój ślad w jego pracach.

Pomiędzy perłami wystawy w HIGH, w Atlancie można zobaczyć dzieła Salvadora Dali, których ludzkie oko nie ujrzało w Stanach od lat co najmniej pięćdziesięciu. To między innymi monumentalny Chrystus Św.Jana od Krzyża – jedno z najsłynniejszych płócien artysty. Ukazuje ono Chrystusa na krzyżu z niewyobrażalnego dotąd w sztuce kąta widzenia: ta zadziwiająca widza postać patrzy na świat z bardzo wysoka i widzi to, co potrafi w takiej sytuacji dostrzec. Dali mówił, że ta wizja naszła go kiedyś we śnie. Jak sam Salvadore Dali twierdził, ten Chrystus jawił mu się wtedy jako jądro atomu.

Wystawa “Salvador Dalí: The Late Work” została zorganizowana przez High Museum of Art w Atlancie, we współpracy z Salvador Dalí Museum, St. Petersburg, Florida i Fundació Gala-Salvador Dalí, Figueres, Hiszpania.

Potrwa do 9 stycznia 2011.


Źródło:www.high.com , www.promethidion.eu

Fot. S.Dali, Crystus Św.Jana od Krzyża, 1951, olej na płótnie, 80 3/4 x 45 3/4 inches,Kelvingrove Art Gallery and Museum.
© Culture and Sport Glasgow (Museums)
Courtesy of High Museum of Art, Atlanta

Dzieło jest prezentowane podczas wystawy: Salvador Dali: The Late Work

kk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz