sobota, 14 maja 2011

„Kazanie św. Jana Chrzciciela”„Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghla Starszego z 1566 roku było wielokrotnie kopiowane. Jedna z nich w pełni wykonana przez Pietera Brueghela Młodszego od kwietnia jest już dostępna dla publiczności w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie. Przez 2 lata trwały prace konserwacyjne obrazu w Pracowni Konserwacji Malarstwa w Muzeum Książąt Czartoryskich. Oprócz konserwacji przeprowadzono również naukowe badania oraz analizy technologiczne obrazu.

Na płótnie zakupionym w 1963 roku przez MN w Krakowie widzimy zebrany tłum ludzi na leśnej polanie. Słuchają kazania św. Jana Chrzciciela stojącego gdzieś w głębi obrazu, wśród grupy słuchaczy. Wskazuje on ręką na Chrystusa, ubranego w błękitną szatę, którego również niełatwo dostrzec. Czy dzieło przedstawia jedynie scenę zaczerpniętą z Ewangelii św. Łukasza? Z początku można tak stwierdzić, ale jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważymy że temat biblijny posłużył również do namalowania wydarzeń współczesnych dla artysty. Brueghel Młodszy nawiązuje do potajemnych zgromadzeń religijnych z udziałem wędrownych protestanckich kaznodziejów. Do owych spotkań dochodziło na leśnych polanach lub w innych ustronnych miejscach poza miastem w rządzonych przez katolickich Habsburgów Niderlandach. Wśród słuchaczy, uczestniczą również cudzoziemcy. Wyraźnie wyróżniającą sylwetką jest postać ubrana w ciemny, hiszpański strój, któremu Cygan wróży z ręki. To zapewne przedstawiciel katolickiej Hiszpanii, postać uosabiająca niechęć do zreformowanej religii.
Pieter Brueghel Młodszy zwany również Piekielnym, flamandzki malarz, żył na przełomie XVI/XVII wieku, syn Pietera Brueghla Starszego. Jego brat Jan zwany Aksamitnym również był malarzem.
Aleksandra Skąpska

Obraz można oglądać w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie do 5 czerwca 2011

Fot. Pieter Brueghel Młodszy, "Kazanie św. Jana Chrzciciela", 1601-1604, olej na desce, Muzeum Narodowe w Krakowie

źródło: www.muzeum.krakow.pl, materiały prasowe

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz