sobota, 28 maja 2011

"Zimowy ogród" arcydzieł z Liege w Bonnenfantenmuseum


40 arcydzieł, a wśród nich obrazy Picassa, Marca Chagalla, Paula Gauguina, Franza Marca, Oskara Kokoschki - można oglądać do 19 czerwca w Bonnefantenmuseum w Maastricht. Prace wybrane na ekspozycję pochodzą z kolekcji flamandzkiego miasta Liege. Historia zbiorów tego miasta jest bardzo ciekawa.

Obrazy kolekcjonowane były od 1920 roku. Budowę kolekcji rozpoczęła prywatna kolekcja Fernanda Graindorge, europejskiego kolekcjonera, który przez wiele lat wpływał na tempo rozwoju sztuki w okolicach Liège. Drugim czynnikiem, który najmocniej wpłynął na zbiory, było wydarzenie z czerwca 1939. Właśnie wtedy władze II Rzeszy wystawiły na sprzedaż w Galerie Fischer w Lucernie (Szwajcaria) 125 dzieł sztuki współczesnej zarekwirowanych wcześniej z publicznych kolekcji niemieckich - jako dzieła ‘sztuki zdegenerowanej’: niezgodnej z nazistowską ideologią i estetyką. Europejscy kolekcjonerzy, miasta, w tym miasto Liege, muzea i galerie - ruszyli wtedy do boju, nikt nie chciał przepuścić takiej okazji.

Miasto Liège zgromadziło wtedy milion franków francuskich. Wydając zaledwie sto tysięcy franków, przedstawiciele Liège zakupili 9 prawdziwych arcydzieł sztuki światowej, obrazy Pabla Picassa, Marca Chagalla, Paula Gauguina, Franza Marca, Oskara Kokoschki, Maxa Liebermanna, Marie Laurencin, Julesa Pascin i Jamesa Ensora.


Wybitny obraz Pabla Picassa "Rodziny Soler" z 1903 roku (fot.2), zaprezentowany na wystawie, mówi o pewnej ciekawostce z życia artysty, który na początku XX wieku był stosunkowo biedny, i aby zdobyć nowe ubranie – malował kolejny obraz dla Beneta Soler, wziętego krawca barcelońskiego. Z tego obrazu patron nie był wcale zadowolony i – za zgodą Picassa - kazał go przemalować. Jeszcze potem kolejny właściciel tegoż płótna poprosił Picassa w 1913 roku o przywrócenie mu pierwotnego wyglądu.

Na wystawie warto zatrzymać się również przed jednym z ostatnich dzieł Paula Gaugina przedstawiający tancerkę na wyspie Hiva-Oa z 1902 roku (fot.3). Prawdopodobnie tańcząca kobieta była najlepszą tancerką na wyspie, gdzie artysta żył przez ostatnie dwa lata swojego życia.


Wystawę można oglądać do 19 czerwca 2011 roku, Bonnefantenmuseum, Maastricht, Holandia.

Fot.1. Oscar Kokoschka, "Monte-Carlo", 1925, The Bonnefantenmuseum, Maastricht
Fot.2. Pablo Picasso, "Rodzina Soler", 1903, 150 x 200 cm, olej na płótnie, Wallraf-Richartz Museum, Kolonia
Fot.3. Paul Gaugin, "Czrownica z wyspy Hiva-Oa - Kobieta w czerwonej pelerynie" (Le sorcier d'Hiva-Oa ou Le Marquisien à la cape rouge), 1902, 92 x 73 cm, olej na płótnie, © Musée d'Art Moderne de la Ville de Liège
Źródło: www.bonnefanten.nl


Tatiana Iajgunovici


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

1 komentarz: