sobota, 7 maja 2011

„Nietoperz w świątyni”


Ukazała się pierwsza biografia Jerzego Nowosielskiego autorstwa Krystyny Czerni. Autorka książki „Nietoperz w świątyni” opracowała wiele publikacji poświęconych Jerzemu Nowosielskiemu.

"Dzieje Nowosielskiego skupiają jak w soczewce najważniejsze rozterki i dramaty mieszkańców tego zakątka Europy XX wieku. [...] Warto poznać źródła, z których wypływa jego myśl i sztuka, pochylić się nad nieprostym losem tego wielkiego artysty i pięknego, choć tragicznego człowieka" - pisze Krystyna Czerni we wstępie do książki.

Autorka biografii przedstawiła Nowosielskiego jako uczestnika historii, opisując jego skomplikowane losy na tle wydarzeń w historii XX wieku. Pisarka dotarła do mało znanych informacji o dzieciństwie i wczesnej młodości artysty, który pochodził z rodziny polsko-łemkowskiej, z okolic Sanoka. Biografia rzuca też nowe światło na epizod młodości artysty - roczny nowicjat w klasztorze św. Jana Chrzciciela we Lwowie, w którym schronił się unikając poboru do nazistowskiej armii. Tam Nowosielski nauczył się sztuki ikonopisania, co miało ogromny wpływ na jego twórczość.

Tytuł książki autorka zaczerpnęła ze zdania Tadeusza Różewicza: "Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości 'niebiańskiej' i miłości 'ziemskiej'. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni".

Biografia zmarłego w lutym Jerzego Nowosielskiego rzuca nowe światło na jego życie i twórczość. Pokazuje go jako artystę unikatowego, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Portretuje człowieka z jego wszelkimi słabościami, nie unikając wątku choroby alkoholowej i dramatu odrzucenia oraz niezrozumienia przez odbiorców jego sztuki.

Alicja Wilczak

Krystyna Czerni
„Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”
Wydawnictwo Znak, Kraków 2011

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz