sobota, 14 maja 2011

Nowe spojrzenie na sztukę Augusta Rodina
Musee Rodin w Paryżu prezentuje wystawę „Works in progress. Rodin and the Ambasadors”, która bada sposób, w jaki powstawały rzeźby Rodina a także recepcje jego sztuki przez krytykę po II wojnie światowej. Na wystawie zobaczymy ponad 100 prac rzeźbiarza zestawionych z pracami artystów tworzących po 1945 roku, wśród nich między innymi prace Marcela Duchampa, Jeana Dubuffeta, Willema de Kooninga, Josepha Beuysa, Richarda Serry.


To bezprecedensowe podejście stawia rzeźby Rodina wśród krytycznych analiz dotyczących prac, które powstały po II wojnie światowej. Analizie poddane zostały prace: Wiek spiżu, Pocałunek, Balzac i Kroczący, a także modele, próby, odlewy, fragmenty rzeźb znalezionych w studio po śmierci artysty. Od tego czasu powstało wiele badań na ich temat.Nowy sposób postrzegania sztuki Augusta Rodina wynika również z dokonań sztuki współczesnej i prac wielu artystów z okresu powojennego. Ich eksperymenty z materiałem i modelowaniem, ale także podkreślanie fragmentów lub kombinacji różnych elementów przyczyniły się do nowego spojrzenia na rzeźby Rodina i proces ich powstawania. Każdy z artystów działających po 1945 roku, których prace są prezentowane wraz z rzeźbami Rodina, zapoczątkował nowy sposób patrzenia na świat oraz sztukę. Stali się oni w pewnym sensie „ambasadorami” nowego sposobu czytania sztuki współczesnej, ale także dawnej. Zaprezentowanie rzeźb Rodina z pracami artystów sztuki powojennej na zasadzie kontrastu stwarza pewne napięcie, buduje nowe ścieżki interpretacji.

Wystawa czynna jest do 4 września 2011

Alicja Wilczak

Fot. 1. Auguste Rodin „Pocałunek”, 1889 rok, marmur
Fot. 2. Auguste Rodin „Szata – studium Balzaca”
Fot. 3. Joseph Beuys Joseph Beuys „Infiltracja na fortepian 1966 / Skóra 1984”, filc, skóra, fortepian
źródło: www.musee-rodin.fr

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz