wtorek, 22 marca 2011

Najdroższy obraz świata - Nu au Plateau de Sculpter - do oglądania w Tate ModernW londyńskiej Galerii Tate Modern można oglądać najdroższy obraz świata przedstawiający muzę i zarazem kochankę Picassa - Marie-Thérese Walter.

W maju 2010 r. obraz sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za rekordową cenę 106,4 mln dol. Żadne inne dzieło sztuki do tej pory nie zostało sprzedane za tak wysoką kwotę.
Udostępnione na wystawie płótno od 1961 roku pozostawało w rękach prywatnych kolekcjonerów i dopiero po ich śmierci pokazane zostało szerszej publiczności.
To pierwszy jego pokaz w historii - powiedział w wywiadzie dla dziennika "The Guardian" Nicholas Serota, dyrektor Tate Modern w Londynie.
"Nagość na płycie rzeźbiarza" można podziwiać w nowej sali nazwanej imieniem i nazwiskiem hiszpańskiego mistrza, w dziale "Poetry and Dream".
Katarzyna Kucharska

fot.1.
"Nagość na płycie rzeźbiarza" ("Nu au Plateau de Sculpter"), Pablo Picasso fot.2. Pablo Picasso na tle swojego obrazu, 1932, fot. by National Portrait Gallery
źródło: The Guardian- materiały prasowe

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

1 komentarz:

  1. okropne.. i niby co to za dzieło sztuki.. facet musiał być na ostrym kacu że takie coś mu wyszło..;]

    OdpowiedzUsuń