wtorek, 1 marca 2011

Zmarł Andrzej Kreütz-Majewski

Miesiąc luty zapadnie szczególnie smutno w naszej pamięci. 22 lutego zmarł prof. Jerzy Nowosielski, 28 lutego odszedł prof. Andrzej Kreutz - Majewski. Scenograf , malarz, artysta - wielkiej klasy, wielkiego świata - w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Profesor Andrzej Kreutz – Majewski studiował na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1959) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (1962). Debiutował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1959). Jednak to z Teatrem Wielkim w Warszawie związał się najdłużej. W 1966 roku mianowany został na naczelnego scenografa teatru, aż do 2005, kiedy to przeszedł na emeryturę. W Teatrze Wielkim stworzył scenografię do spektakli takich jak: "Święta wiosny" Strawińskiego – debiut w Teatrze Wielkim , opery "Judith" Arthura Honeggera , "Syn marnotrawny" Debussy’ego.

Współpracował z renomowanymi teatrami w Europie i na świecie: Amsterdamie, Berlinie, Buenos Aires, Los Angeles, Madrycie, Meksyku, Moskwie, Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku. Do najważniejszych realizacji zalicza się: "Salome" w londyńskim Covent Garden, "Elektra" w Operze Paryskiej, a także "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta w luksemburskim Theatre Municipal.

Kreutz – Majewski znany był nie tylko jako scenograf, ale i malarz. Reprezentował Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji 1986. Duży zbiór prac artysty znajduję się w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wielokrotnie jego twórczość była wyróżniana. Otrzymał m.in. 1961 nagrodę za projekt scenografii do „Hamleta” Szekspira na Biennale Sztuki w Paryżu, złoty medal za projekt scenografii do „Orfeusza” Igora Strawińskiego w reżyserii Rodriguesa Alfredro na Quadriennale Scenografii w Pradze. W 1998 uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Przybliżona biografia pokazuję, jak bardzo artysta był człowiekiem uznanym w Polsce i na świecie. Prof. Kreutz – Majewski był artystą bardzo twórczym, kreatywnym, nie bojącym się wyzwań. Takich ludzi jak on będzie bardzo brakowało.

Zaszczytem była możliwość współpracy z Profesorem. Jego prace można oglądać w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Aleksandra Skąpska
Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

1 komentarz:

  1. Wielki, Wspanialy Scenograf !!! - wspaniale czujacy muzyke i po mistrzowsku swoje dekoracje" malowal" teatralnym swiatlem ale przedewszystkim czul TEATR, czesto odzywaly sie burze braw na widowni gdy tylko kurtyna poszla w gore a publicznosci ukazywala sie scena zaprojektowana przez MISTRZA A. MAJEWSKIEGO -Jego projekty scenograficzne budzily we mnie wielkie emocje (jeden z nich mam) - jest dla mnie relikwia W latach 60-tych i 70-tych chodzilo sie do Teatru Wielkiego w stolicy na scenografie mistrza MAJEWSKIEGO i taniec Staszka Szymanskiego to ONI dwaj byli glownymi filarami w spektaklach Opery Warszawskiej. Do dzis jestem pod wielkim wplywem tworczosci Mistrza Majewskiego - czuje sie Jego uczniem to On nauczyl mnie malowania w stanie permanetnego zachwytu. Polska Sztuka poniosla wielka strate i ja tez.

    OdpowiedzUsuń