piątek, 11 marca 2011

"Od Rembrandta do Matejki"


W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu trwa wystawa grafik i rysunków z kolekcji Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. To pierwszy tak duży pokaz tego mało znanego zbioru, który wraz z kilkoma tysiącami cennych poloników powrócił do kraju w 2007 roku.


Licheńska kolekcja liczy około 1000 dzieł. Zgromadził je, prawie w całości, ksiądz Józef Jarzębowski w latach 1925-1964. Na wystawie prezentowanych jest ponad 100 prac m.in.: Stefano Della Belli, Federico Barocciego, Giovanniego Vitalby, Giovanniego Battisty Piranesiego, Lucasa i Wolfganga Kilianów, Daniela Chodowieckiego, Rembrandta van Rijn, Jana Piotra Norblina, Michała Płońskiego, Józefa Brandta, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiwgo i Mariana Krotochwila.

Tytuł wystawy "Od Rembrandta do Matejki" w sposób emblematyczny odnosi się do zespołu rycin licheńskiego Muzeum. Nazwiska tych dwóch wybitnych twórców pozwalają bowiem wyraziście zarysować specyfikę tego zbioru. Z jednej strony sztuka graficzna Rembrandta stanowi wyznacznik walorów artystycznych gromadzonych dzieł. Zebrane prace rytowników niderlandzkich, niemieckich, włoskich, francuskich, a także japońskie drzeworyty, prezentują bogaty przegląd różnych środowisk twórczych, warsztatów, stylów oraz technik graficznych od końca XV wieku do współczesności. Z drugiej strony nazwisko Jana Matejki odnosi się do poloników licznie zgromadzonych w kolekcji, przywołując tym samym najważniejszą ideę przyświecającą księdzu Jarzębowskiemu w tworzeniu muzealnej kolekcji, polegającą na zbieraniu pamiątek, dokumentów i świadectw związanych z polską historią i kulturą.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, otwarte w lipcu 2010 roku, kontynuuje działalność muzeum utworzonego w 1925 roku przy Gimnazjum Zgromadzenia Księży Marianów na Bielanach w Warszawie. Muzeum to zostało przeniesione po II wojnie światowej do Fawley Court w Wielkiej Brytanii, gdzie działało od 1953 do 2006 roku. Zbiór grafik i rysunków wchodzi w skład liczącej kilka tysięcy eksponatów kolekcji.

Wystawa czynna do 10 kwietnia 2011 roku
Fot. Jan Matejko, Zygmunt August w wieku dziecięcym, rysunek, 1855 rok
informacja prasowa
Alicja Wilczak


Polecamy Państwa uwadze poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został laureatem konkursu Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury, a także został wyróżniony specjalną nagrodą od Kapituły Konkursu. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz