piątek, 18 marca 2011

Potworności w sztuce - wystawa w Kunsthistorisches w Wiedniu


'Okropnie Piękne' to przewrotny ale prawdziwy tytuł wystawy w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Trwająca tam do 1 maja wystawa jest ekspozycją inną niż wszystkie, zadedykowana bowiem została potworom, demonom, smokom i innym mitycznym kreaturom. Na przestrzeni lat, tematy budzące ludzkie przerażenie były chętnie podejmowane przez artystów. Czy dzisiaj nadal lubimy się bać?

Sądząc po wielkim sukcesie z jakim spotkały się w ostatnich latach literackie, nowoczesne mity, a później ich filmowe ekranizacje, takie jak 'Harry Potter' czy 'Władca Pierścieni' - przyznać należy, że temat baśniowych, tajemniczych kreatur i złych mocy pozostaje ważnym i popularnym zagadnieniem do dziś.


W Wiedniu prześledzić będzie można jak zmieniały się w historii wyobrażenia artystów o smokach, jednorożcach, jakimi plastycznymi środkami oddawali w swoich dziełach postacie meduz, gryfów i sfinksów. Ekspozycja w Kunsthistorisches Museum przeniesie nas na chwilę w świat staroegipskich podań, przeprowadzi przez zakątki mitologii Greków i Rzymian, pozwoli stanąć twarzą w twarz z mrożącymi krew w żyłach marami z obrazów późniejszych europejskich artystów, takich jak Hugo van der Goes, Raphael, Rubens, Crespi and Moretto da Brescia.
Katarzyna Kucharska


"Terribly Beautiful. Monstrosities in Art"

Kunsthistorisches Museum, Wiena, 15.02 - 01.05.2011


fot.1.
Gian Lorenzo Bernini: Meduza, około 1630. fot by EPA, fot.2. "Smok zabija towarzysza Kadmusa" Hendricka Goltziusa, wg. Adriaen van der Werff Kunsthistorisches Museum w Wiedniu), fot.3. 'Głowa meduzy' P.P.Rubens, około1615, olej na płótnie, Kunsthistorisches Museum, Wiedeń, fot. from flickr,
źródło: www.khm.at/en/kunsthistorisches-museum/

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz