piątek, 8 kwietnia 2011

Banksy pod młotek

Banksy "Nola"
Poruszająca „Nola" to zapadający w pamięci wizerunek dziewczynki, pochodzący z cyklu ponad dwunastu projektów graffiti, które Banksy w 2008 roku umieścił na budynkach w okolicach zrujnowanego przez huragan Katrina- Nowego Orleanu. Wstrząsający w swojej wymowie, nietypowy "cykl obrazów" to obok Noli - szukającej schronienia pod parasolem, również postać chłopca bawiącego się lodówką niczym latawcem, bezdomny Abraham Lincoln, czy George Bush sztucznie wymachujący amerykańską chorągiewką, siedząc w starym, rozlatującym się, bujnym fotelu.

Obraz nominowanego do Oskara za film „Wejście przez sklep z pamiątkami” grafficiarza Banksy'ego, z wizerunkiem Noli zostanie wystawiony 13 kwietnia na aukcji w Bonhams w Londynie. Szacuje się, że dzieło może osiągnąć kwotę między £ 50,000 - 80,000. Na tej samej aukcji znajdzie się "Baloon girl" z 2003 roku. Ta z kolei praca była częścią szeroko komentowanej ze względów politycznych, czasowej galerii Banksy'ego na Oxford Street o nazwie "Christmas, Santa's Ghetto" w 2006 roku. Estymacja "Dziewczynki z balonem" wynosi £30,000 – 50,000.

Banksy "Balloon Girl"


Jakim wynikiem zakończy się aukcja? Licytacje 'street artu' na świecie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a Banksy mimo swojego "partyzanckiego wizerunku"nie stroni od takich aukcji. Kolekcjonerzy sztuki mogą kupić jego prace, płacąc za nie od 50 do nawet 150 tysięcy dolarów. W Polsce to zjawisko właściwie jeszcze nieznane, nie licząc jednej aukcji tzw. 'polskiego urban artu' zorganizowanej w marcu przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych.

Katarzyna Kucharska
Aukcja odbędzie się 13 kwietnia 2011 w Bonhams w Londonie
fot.1. Banksy, Nola (Red),148 x 102cm, Bonhams
fot.2. Banksy, 2003, "Baloon Girl", 40.5 x 40.5cm, Bonhams


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

1 komentarz: