środa, 13 kwietnia 2011

Roy Lichtenstein w Albertinie



Lata sześćdziesiąte XX wieku to okres zasadniczych zmian w twórczości Roya Lichtensteina: podczas gdy na jego wcześniejszy artystyczny dorobek składały się głównie malarskie sceny z historii Ameryki i świata amerykańskiego Zachodu, w 1961 roku niespodziewanie zwrócił się w kierunku czarno-białego rysunku.

Inspirowany niezwykle bogatym wtedy w Stanach światem reklam, gazetowych ilustracji i komiksów, Lichtenstein w latach 1961 – 1968 stworzył około siedemdziesięciu niezwykle ciekawych czarno-białych rysunków, które – na tle jego dotychczasowej twórczości - były zjawiskiem zupełnie nowym, i to zarówno tematyką, jak i stylem. W tym samym okresie artysta namalował też wiele czarno-białych obrazów, które często niemal dublowały tematy rysowane: ale nikt dzisiaj tych ostatnich nie traktuje jako szkiców do obrazów. Są dziełami najwyraźniej odrębnymi i samoistnymi.

W Albertinie, patrząc na prace Roya Lichtensteina, staje być jasnym, dlaczego tak często określa się tego artystę jako mistrza w czynieniu oryginału swoją własną kopią. To stwierdzenie wyjaśnia fakt, że Artysta tworzył swoje rysunki w takich technikach, których zastosowanie dawało w efekcie bardzo oryginalny, własnoręcznie wykonany rysunek, ale tenże możliwie najwierniej przypominał swoją własną drukarską, mechaniczną reprodukcję.

Roy Lichtenstein (1923-1997), amerykański malarz, grafik, rzeźbiarz retrospektywne wystawy miał jeszcze za życia w nowojorskich Muzeum Guggenheima i Museum of Modern Art.Tworzył w bardzo przemyślany, przebiegły sposób, dlatego z pozoru proste, banalne jego niekiedy obrazki niosą w sobie bardzo ważne przesłania, podane w sposób czasami prześmiewny, czasami ckliwy – ale prawie zawsze dający do myślenia.



Tatiana Iajgunovici

Wystawa w wiedeńskim Pałacu Albertina potrwa do 15 maja 2011 roku

Fot. 1. Roy Lichtenstein, Krajobraz, 1964, San Francisco Museum of Art
Fot. 2. Roy Lichtenstein, I Know How You Must Feel, Brad!, 1963, Private Collection © Estate of Roy Lichtenstein. Photography: Schecter Lee, 2009 / VBK Vienna, 2011
Źródła: Albertina, materiały prasowe


Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.comPublikuj posta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz