sobota, 30 kwietnia 2011

Jan Paweł II - słowa o artystachŚwiat bez sztuki naraża się na to,
że będzie światem zamkniętym na miłość.

Przyglądając się najwybitniejszym dziełom artystów, można zauważyć, że o ile już natura jest odbiciem Bożego piękna,
to najpiękniejszą ikoną Boga żywego
jest oblicze człowieka.
Oblicze człowieka, które nigdy nie jest tak piękne jak wtedy,
gdy pozwala on, by przebijała przez nie obecność Tego, od którego otrzymujemy życie.”

"Wpisane jest w duszę człowieka wezwanie do nieśmiertelności . Wpisane jest ono w duszę artysty, gdy dziełem swego talentu, swego geniuszu, stara się przekroczyć granice przemijania i śmierci."

Jan Paweł II


Sztuka i jej twórcy zdawali się być szczególnie ważni w nauce Karola Wojtyły. Cytował słowa prozaików i poetów, mówiąc jak Norwid o pięknie jako kształcie miłości i pięknie, które zbawi świat, za Dostojewskim. Mówił, że "w twórczości artystycznej człowiek bardziej niż w jakikolwiek inny sposób objawia się jako "obraz Boży", mówiąc, że Bóg, "Boski Artysta " okazuje ludzkiemu artyście łaskawą wyrozumiałość, powołując go do udziału w Swej stwórczej mocy.

Niech portret papieski będzie dla nas spotkaniem z przebijającą "obecnością Tego, od którego otrzymujemy życie", z Boską światłością, którą promieniowało spokojne, łagodne, jasne spojrzenie Karola Wojtyły.

fot. Józef Panfil "Jan Paweł II", kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz