środa, 27 kwietnia 2011

Paryż w czasach impresjonistów


Ta wyjątkowa wystawa zbudowana została z malarskich wypowiedzi najwybitniejszych malarzy przełomu XIX i XX wieku o Paryżu. Ze zgromadzonych w paryskim ratuszu dzieł powstała panorama życia dawnych mieszkańców stolicy Francji z jego blaskami i mrokami. Na ekspozycji znalazło się w sumie 136 dzieł i dokumentów. Są to głównie obrazy i rysunki wypożyczone z paryskiego muzeum impresjonistów d'Orsay. Wśród prezentowanych obrazów i szkiców są dzieła największych mistrzów tej epoki: Claude'a Moneta, Edouarda Maneta, Vincenta van Gogha czy Edgara Degasa, nie zabraknie też charakterystycznych tancerek Henri Toulouse-Lautreca, czy prac mniej znanych artystów, jak chociażby Stanislas Lepin.Zdaniem organizatorów wystawa pokaże "miasto świateł" - jak mówiono kiedyś o Paryżu - w całej jego barwnej różnorodności. Z dokumentów na uwagę zasługują archiwalne rysunki i plany miejskie przypominają, że w drugiej połowie XIX wieku stolica Francji przeszła wielką transformację: z woli cesarza Napoleona III i słynnego urbanisty barona Haussmanna w miejsce ciasnych uliczek powstały wielkie bulwary, okazałe budowle oraz parki, jak Buttes-Chaumont, a miasto podzielono w sumie na 20 dzielnic; ten podział administracyjny zachował się do dzisiaj.

Wśród obrazów zobaczymy sceny z wystawnego życia burżuazji i elit, sytuacje podejrzane w salonach, kawiarniach, na giełdzie, w operze i na balach, ale też na torach wyścigów konnych. Obok nich przedstawienia "Paryża tragicznego" - nędzy i ludzkich dramatów z życia biedoty i półświatka. A na deser impresjonistyczna wizja największego ówczesnego dworca kolejowego Saint-Lazaire autorstwa zafascynowanego nowoczesnością Claude Moneta. To wszystko do zobaczenia paryskim ratuszu do 30 maja.
Katarzyna Kucharskafot.1.Edgar Degs, Place de la Concorde, 1875, Oil on canvas, 78.4 x 117.5 cm (30 7/8 x 46 1/4 in); No. 3K 1399; Formerly collection Gerstenberg/Scharf, Berlin; Hermitage, St Petersburg,
fot.2.Edgar Degas. Women, on a Cafe Terrace. 1877. Pastel. Musée d'Orsay, Paris, France,
fot.3. Edgar Degas. Race Horses. c.1866-68. Oil on canvas. Musée d'Orsay, Paris, France
fot.4. Claude Monet - Gare Saint Lazare, Paris. 1877. Oil on canvas. Musée d'Orsay, Paris, France
źródło:PAP

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz