poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Skandynawski design- piękno ujarzmioneSkandynawski design to synonim prostoty, funkcjonalności i ponadczasowych projektów. To hołd złożony nowoczesności- choć wiele z rozwiązań powstało dziesiątki lat temu.  
Skandynawska estetyka triumfuje współcześnie.  Zarówno w salonach wystawowych jak i w apartamentach osób ceniących piękno i użyteczność. Jak w rozwiązaniach HTH. 


Skandynawskie wzornictwo podbiło świat w latach 50-tych, chociaż początki nowoczesnego designu skandynawskiego datuje się na lata 20 XX wieku. Do rozwoju tego wzornictwa w znacznej mierze przyczyniły się powojenne społeczne przemiany. Główna idea zakładała, że piękne i funkcjonalne przedmioty codziennego użytku powinny być dostępne dla wszystkich.Nowe myślenie wynikało z panującego wówczas trendu modernizmu i funkcjonalizmu. Dzięki takim założeniom skandynawscy projektanci przemysłowi i producenci przedmiotów codziennego użytku szturmem zdobyli rynek Europy i nieprzerwanie panują na nim do dziś. 

Estetyka, którą Skandynawowie wypromowali na światową skalę opiera się na prostocie i funkcjonalności, wykorzystaniu naturalnych tworzyw, w jasnej, pastelowej kolorystyce. Charakterystyczne dla produktów z północy Europy prostota i utylitaryzm wynikały ze sposobu życia powściągliwych Skandynawów. Trudne warunki przyrodnicze, ograniczony dostęp do surowców warunkowały szczególną formę funkcjonowania w otoczeniu. 

Proste i utylitarne formy sprawdziły się również na całym świecie i do dzisiaj mają swoich amatorów. Projekty słynnych projektantów z północy takich jak Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Karl Bruno Mathsson, Tapio Wirkkala, Verner Panton okazały się ponadczasowe.


Wynik - wnętrza piękne, szlachetnie dyskretne i  niezmiennie funkcjonalne. Aż chce się w nich żyć! 

Alicja Wilczak
współpraca: Justyna Napiórkowska

Fot. 1. Arne Jacobsen Swan Chair, 1956 rok
2. Arne Jacobsen, serwis Cylinda-Line
3.Alvar Aalto, taboret nr 60

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz