niedziela, 3 kwietnia 2011

Chardin po raz pierwszy w Hiszpanii

Założone w XIX wieku Muzeum Prado w Madrycie to kolejne miejsce po Włoszech, gdzie prezentowa jest twórczość francuskiego malarza- Jeana Chardina. Zorganizowana z okazji dwusetnej rocznicy śmierci, a zarazem trzechsetnej rocznicy urodzin artysty po raz pierwszy gości w Hiszpanii. Wystawa zaprojektowana została chronologicznie, poczynając od początku kariery Chardina, kończąc na najpóźniejszych obrazach z II poł. XVIII w. Zwiedzający mają możliwość spotkania z największymi dziełami mistrza jak"Raja" bądź "Atrybuty sztuki", ale także z tymi mniej znanymi płótnami.

Jean-Baptiste Siméon Chardin był malarzem, o którym już na początku kariery mówiono jako utalentowanym malarzu zwierząt i owoców. Tym czasem Chardin dał się poznać jako znakomity portrecista, o czym świadczą chociażby bądź trzy wersje "Młodej nauczycielki" wypożyczone z National Gallery w Londynie, National Gallery of Art w Waszyngtonie oraz National Gallery of Ireland w Dubline nigdy wcześniej nie pokazywane razem. Ekspozycję kończą pastelowe portrety z kolekcji prywatnych, które były również jednymi z ostatnich prac wykonanych przez Chardina.

Ekspozycja zorganizowana została dzięki współpracy i pomocy czołowych europejskich i amerykańskich instytucji kulturalnych, takich jak Muzeum Luwru w Paryżu (które wypożyczyło aż 11 prac) czy National Gallery of Art w Waszyngtonie. Nie obyło się również bez pomocy prywatnych kolekcjonerów.

Wystawa czynna do 29 maja br. w Muzeum Prado w Madrycie

Aleksandra Skąpska

fot.1. Jean Chardin, Raja, olej na płótnie, 1925-1926
Fot.2. Jean Chardin, Młoda nauczycielka, olej na płótnie

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz