niedziela, 16 października 2011

Edvard Munch - Tajemnica ukryta za płótnem


Punktem wyjścia dla wystawy Edvarda Muncha w Kunsthalle Bremen jest wyjątkowe odkrycie. W 2005 rok, podczas badania obrazu „Dziecko i śmierć” (1899 rok) zostało odnalezione drugie płótno „Dziewczyna i trzy męskie głowy”(1895/98).
W 1918 roku, dyrektor Kunsthalle Emil Waldmann zakupił obraz „Dziecko i śmierć” do kolekcji za 20.000 marek. Był to pierwszy obraz norweskiego artysty zakupiony do niemieckiego muzeum i jeden z pierwszych w historii dzieł Muncha prezentowanych publicznie. Ówczesny dyrektor nie wiedział, że obraz kryje pod płótnem jeszcze inny obraz. Gdyby Muzeum Muncha w Oslo nie wystosowało wniosku do Kunsthalle w Bremie o zbadanie przez konserwatora obrazu „Dziecko i śmierć” w ramach przygotowania do wydania katalogu o artyście, nie wiadomo jak długo jeszcze drugi obraz byłby nieodkryty.Znaleziony obraz przedstawia kobiecy akt i trzy groteskowe męskie twarze. W obrazie tym artysta przedstawił egzystencjalne tematy, takie jak niewinność, pożądanie, miłość i śmierć, które zajmowały go przez całe życie. Spektakularne odkrycie obrazu było inspiracją dla tytułu wystawy: "Edvard Munch - Tajemnica ukryta za płótnem".
Wystawa bada motywy ukazane na dwóch obrazach „Dziecko i śmierć” i „Dziewczyna i trzy męskie głowy” w kontekście całej twórczości Muncha. Zaprezentowanych zostało 76 prac, w tym 36 obrazów oraz 40 rysunków i grafik, które pochodzą z Muzeum Muncha w Oslo, Art Institute of Chicago i Kunstmuseum Basel.

Wystawa trwa do 26 lutego 2012

Fot. 1. Edvard Munch, Dziecko i śmierć, 100x90 cm, olej na płótnie, 1899 r.
Fot. 2. Edvard Munch, Dziewczyna i trzy męskie głowy, 90x100 cm, olej na płótnie, 1895/98 r.

Źródło: Kunsthalle Bremen

Alicja Wilczak


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz