wtorek, 18 października 2011

Hundertwasser - Sztuka Zielonej Ścieżki


Wystawa w Kunst Haus Wien jest uhonorowaniem twórczości artysty, którego filozofia myślenia i artystyczne zasady legły u podstaw istnienia tego muzeum. W 20-tą rocznicę swego istnienia, Kunst Haus Wien zaproponowało miłośnikom sztuki wystawę poświęconą Friedensreichowi Hundertwasserowi. Wystawę można zobaczyć jeszcze do 6 listopada.

Friedensreich Hundertwasser - austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, performer, aktywista ochrony środowiska. Hunderwasser znany jest przede wszystkim z realizacji budowlanych. Urodził się 15 grudnia 1928 w Wiedniu, od 1948 studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą porzucił po 3 miesiącach. Z jego projektami kojarzymy od razu kolorowe płaszczyzny, nieregularne formy, często porośnięte bujną roślinnością. Hundertwasser dostarczył niezliczoną ilość impulsów dla wiedeńskiej architektury i sztuki. Był artystą unikalnym – sui generis – chociaż jego budowle, w których stosuje formy biomorficzne i płytki ceramiczne, przypominają prace Antoniego Gaudiego . Inspirował go również styl Wiedeńskiej Secesji oraz malarstwo austriackich artystów Egona Schielego i Gustava Klimta.


Swoje oryginalne pomysły i wizje przedstawiał Hundertwasser w tworzonych przez siebie pracach plastycznych, działaniach na rzecz środowiska naturalnego, filozofii życia, projektach budynków, znaczków pocztowych, flag i ubrań. Cechą charakterystyczną jego stylu jest rezygnacja z linii prostej, którą uważał za niemoralną, stosowanie ostrych, wyrazistych barw i form nieregularnych, organicznych. W architekturze stosuje "cebulowe" kopuły i barokowe kolumnady. Wszystkie jego dzieła są przesycone silnym indywidualizmem artysty. Hundertwassera fascynowała forma spirali, którą po raz pierwszy zastosował w swoich pracach w roku 1953.

Powołał on do życia również centrum wystawowe, w którym mieści się stała ekspozycja poświęcona dziełom mistrza i odbywają się wystawy czasowe pasjonującej sztuki współczesnej. Mistrz Hundertwasser całkowicie przebudował dawną fabrykę mebli drewnianych Thonet w swym charakterystycznym stylu. Nieregularne elementy ze szkła, metalu, cegieł, drewna i kolorowe kafle nadają nowe oblicze temu uprzednio niepozornemu budynkowi. Otwarcie nastąpiło w roku 1991. Dwa piętra Kunst Haus Wien poświęcono stałej ekspozycji dzieł Hundertwassera, na dwóch pozostałych odbywają się wystawy czasowe.
Katarzyna Kucharska"Hundertwasser - The Art of the Green Path" 7 lipca - 6 listopada 2011 Kunst Haus Wien, Museum Hundertwasserźródło: www.kunsthauswien.com
fot.1. Hundertwasser 695 Come and walk with me - Double talk, 1970. Private property© KUNST HAUS WIEN, 2011
fot.2. Hundertwasser 487, Little palace of beauty in illness, 1961. Private property, Japan
© KUNST HAUS WIEN, 2011
fot.3. Hundertwasser 699 The houses are hanging below the woods (meadows), 1971.
Private property, Switzerland© KUNST HAUS WIEN, 2011

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz